Pesa zbuduje 17 tramwajów dla rumuńskiego miasta Krajowa

  • PAP
opublikowano: 19-07-2021, 15:59

Pesa Bydgoszcz w poniedziałek zawarła umowę na dostawę 17 tramwajów Twist dla miasta Krajowa w Rumunii. To trzecie rumuńskie miasto, które zamówiło pojazdy w bydgoskiej firmie - poinformował dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji Maciej Grześkowiak.

Umowa na dostawę została podpisana podczas uroczystości w krajowskim ratuszu.

"Dla mnie i administracji którą kieruję kwestia rozwoju transportu publicznego jest jednym z kluczowych zadań, które realizujemy w oparciu o spójną, dopracowaną strategię mobilności miejskiej. W ostatnich latach mieszkańcy już odczuli korzystne zmiany w transporcie, a dzięki podpisanej właśnie umowie będą mogli podróżować nowoczesnymi, komfortowymi tramwajami" - powiedziała cytowana w komunikacie burmistrz Krajowy Lia Olguta Vasilescu.

Burmistrz podkreśliła, że liczy nie tylko na dostawę nowoczesnych tramwajów, ale również owocną współpracę z Pesą w rozwoju transportu szynowego w mieście. "Współpraca z tak doświadczoną w dziedzinie budowy tramwajów firmą, jaką jest ciesząca się uznaniem w Europie Pesa Bydgoszcz, daje nam pewność pomyślnej realizacji projektu finansowanego ze środków europejskich" - dodała.

Prezes Pesy Krzysztof Zdziarski zapewnił kontrahentów, że kierowana fabryka nie tylko dostarczymy tramwaje spełniające europejskie standardy, ale będzie się dzielić doświadczeniem i wiedzą zebraną podczas realizacji podobnych unijnych projektów dla kilkunastu miast. Zaznaczył, że Pesa w ostatnich 20 latach współuczestniczyła w realizacji projektów rozwoju szynowego transportu publicznego, których wartość sięga kilku miliardów złotych.

Pesa zaproponowała władzom Krajowy tramwaje Twist nowej generacji, które są projektowane jako punkt wyjścia dla całej rodziny pojazdów o roboczej nazwie Tram.eu. Modułowość tej konstrukcji będzie umożliwiała, w zależności od oczekiwań klienta, nie tylko dowolne zabudowanie wnętrza, ale także wyposażanie tramwajów w nowoczesne systemy dobrane do lokalnych warunków technicznych i potrzeb. To tramwaje jednokierunkowe długości 27 m, z 58 miejscami siedzącymi i przestrzenią dla niepełnosprawnych, wyposażone w systemy diagnostyczne, klimatyzację, Wi-Fi czy gniazda USB.

"Projekt Twista dla Krajowy to najnowocześniejszy nasz tramwaj. Jesteśmy gotowi do budowy prototypu, po testach i homologacji rozpoczniemy produkcję, a zakończenie dostaw zgodnie z umową nastąpi 22 miesiące od daty podpisania umowy" - dodała przedstawicielka Pesy na rynku rumuńskim Hanna Wiśniewska-Sibru.

Tramwaje Pesy jeżdżą również w rumuńskim Cluj, a w tej chwili firma produkuje pojazdy dla Iasi. Spółka zakończyła już testy homologacyjne pierwszego Swinga dla Iasi, a pierwsze tramwaje wyjadą z Bydgoszczy do Rumunii jeszcze w lipcu. Spółka wygrała również przetargi na dostawę tramwajów dla Koszyc na Słowacji i dla stolicy Bułgarii, Sofii.

Łącznie Pesa wyprodukowała prawie 800 tramwajów, z czego ponad 170 na eksport. Wożą one pasażerów w Kijowie, Moskwie, Kaliningradzie, Sofii, węgierskim Seged i rumuńskim Cluj oraz polskich miastach (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Częstochowa, Katowice, Bydgoszcz, Toruń, Gorzów Wielkopolski i Elbląg).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane