Czytasz dzięki

Pesymizm konsumentów szkodzi Obamie

MWIE, BLOOMBERG
opublikowano: 27-08-2012, 00:00

WYKRES DNIA

Pesymistyczna ocena perspektyw gospodarki amerykańskiej może zagrozić szansom prezydenta Baracka Obamy na reelekcję, uważa Barry Knapp, strateg amerykańskiego rynku akcji w banku Barclays. Indeks oczekiwań konsumentów sporządzany przez Thomson Reuters we współpracy z Uniwersytetem Michigan spadł w ubiegłym roku poniżej granicy 50 punktów. W ostatnich 40 latach wystąpienie równie niskich odczytów w czasie kadencji za każdym razem zapowiadało wyborczą porażkę urzędującego prezydenta.

— Indeks oczekiwań konsumentów to najlepsze narzędzie do oceny poparcia społecznego dla prezydenta, jeśli chodzi o gospodarkę — napisał w raporcie Barry Knapp.

Po spadku indeksu w okolice 50 punktów szanse na ponowny wybór stracili republikańscy prezydenci Gerald Ford i George Bush oraz demokrata Jimmy Carter. Swoich szans Barack Obama może upatrywać jedynie w niskiej ocenie programu swojego kontrkandydata. Aż 42 proc. Amerykanów nie wierzy, że polityka Mitta Romneya doprowadzi do poprawy w gospodarce. W program gospodarczy Baracka Obamy nie wierzy 44 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, BLOOMBERG

Polecane