Petrolinvest finalizuje zakupy w Kazachstanie

Kamil Zatoński, ESPI
opublikowano: 17-01-2008, 09:02

Spółka, kierowana przez Pawła Gricuka, zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku dni, zwiększy zaangażowanie w dwóch i kupi udziały w trzeciej spółce, które posiadają tereny, na których może się znajdować ropa naftowa. Zapłaci za to własnymi akcjami.

Nie jest to nowa wiadomość dla rynku, bo najważniejsze szczegóły znane były już od tygodnia. Wtedy bowiem Petrolinvest informował o podpisaniu trzech listów intencyjnych w sprawie pozyskania dodatkowych aktywów w Kazaschstania.

Wczoraj zawarto umowy inwestycyjne. Pierwsza z nich dotyczy nabycia 50 proc. udziałów w Too Emba Jug Nieft, w której polska firma ma już 50 proc. pakiet. W zamian za nie Petrolinvest wyemituje 543 tys. akcji, po cenie emisyjnej 320 zł. Aktywa wyceniono więc na 174 mln zł, przy czym jeśli potwierdzi się, że zasoby prognostyczne spółki wynoszą co najmniej 160 mln baryłek ropy, wyemitowane zostanie dodatkowo 271,5 tys. akcji po cenie emisyjnej równej 10 zł. Na emitowane akcje nałożno 12-miesięczny lock-up. 

Druga z umów dotyczy nabycia 48,8 proc. akcji w Occidental Resources, w wyniku czego udział Petrolinvestu wzrośnie do 98,8 proc. Emisja kierowana do dotychczasowych właścicieli Occidental obejmie 2,353 mln akcji (po 320 zł). Na 1,971 mln z tych akcji nałożono 12-miesięczny lock-up, na pozostałe – sześciomiesięczny.

Trzeci list dotyczy nabycia 100 proc. akcji firmy Capital Energy, będącej właścicielem większościowych pakietów udziałów w czterech spółkach prawa kazachskiego, posiadających koncesje na poszukiwania i eksploatację ropy naftowej: BMB Munai LLP (75 proc. udziałów), Bolz LLP (65 proc. udziałów), Maksat-Munai LLP (100 proc. udziałów) i Erkin Oil LLP (50 proc. udziałów). Petrolinvest wyemituje 964.190 akcje w zamian za 100 proc. akcji w Capital Energy. Transakcja ta będzie uzależniona między innymi od wyników badania aktywów Capital Energy, a szczególnie potwierdzenia wielkości posiadanych przez spółki zależne zasobów ropy naftowej.Wyniki badania, które przeprowadzi firma McDaniel's & Associates mogą stanowić podstawę do negocjacji, określających ostateczną liczbę emitowanych akcji Petrolinvest" - napisano w raporcie.

Według zarządu, transakcje te doprowadzą m.in. do zwiększenia zasobów prognostycznych grupy Petrolinvest o 130 proc. oraz do znacznego zwiększenia wydobycia ropy jeszcze w 2008 r.

Wczoraj na zamknięciu za akcje Petrolinvestu płacono 286 zł, po spadku o 4,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, ESPI

Polecane