Petrolinvest ma nadal tylko szanse na ropę

Paweł Janas
08-06-2011, 06:52

Inwestorzy entuzjastyczne zareagowali na  nową ocenę zasobów złoża Koblandy. Eksperci chłodzą nastroje.

Niemal każda informacja Petrolinvestu, sugerująca, że spółka jest coraz bliżej rozpoczęcia wydobycia ropy naftowej w Kazachstanie, rozgrzewa do czerwoności inwestorów giełdowych. Tak było na początku lutego, gdy kurs spółki eksplodował o prawie 90 proc. po informacji o możliwym wykryciu ropy na złożu Szirak 1. W ostatni piątek kurs spółki wystrzelił "jedynie" o 25 proc. Petrolinvest pochwalił się, że badania norweskiej firmy geofizycznej Petroleum Geo-Services potwierdziły "wysoki potencjał odkrytego złoża ropy" na złożu. Koblandy. Eksperci studzą nastroje.

- Złoże Koblandy zostało odkryte około dwa lata temu. Nowe są tylko wyniki trójwymiarowych badań sejsmicznych. Te jednak mówią jedynie o istniejących szansach na odkrycie węglowodorów. Póki nie zostanie wykonany kolejny otwór wiertniczy będziemy poruszać się w kręgu prognoz - twierdzi Stanisław Rychlicki prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przewodniczący rady nadzorczej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Na pytanie kiedy można się spodziewać komercyjnego wydobycia ropy na kazachskim złożu nie otrzymujemy konkretnej odpowiedzi.

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu". Kup online!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Petrolinvest ma nadal tylko szanse na ropę