Petrolinvest poprawi wyniki

PJ
opublikowano: 19-05-2010, 00:00

Mniejsze straty i zobowiązania. Kolejne kwartały mogą przynieść dalszą poprawę — twierdzą analitycy.

Mniejsze straty i zobowiązania. Kolejne kwartały mogą przynieść dalszą poprawę — twierdzą analitycy.

Petrolinvest, firma poszukująca ropy naftowej w Kazachstanie, opublikowała najnowsze wyniki finansowe. Przychody grupy wzrosły z 18,68 mln zł w I kw. 2009 r. do 25,48 mln zł w I kw. 2010 r. Skonsolidowana strata operacyjna spółki w okresie styczeń-marzec 2010 r. wyniosła 14,47 mln zł wobec 30,74 mln zł przed rokiem. Także straty netto i brutto są znacząco mniejsze.

— Jednocześnie zobowiązania ogółem Grupy Petrolinvest w tym okresie znacząco się zmniejszyły. Wynikało to głównie z konwersji zobowiązań na kapitał własny spółki na kwotę 137,3 mln zł. Głównym nabywającym nowe walory Petrolinvestu był Prokom Investments. Przeprowadzenie tego rodzaju operacji z jednej strony zmniejsza koszty finansowe, a z drugiej wzmacnia kapitał własny. W związku z tym można oczekiwać dalszej poprawy wyników finansowych spółki w kolejnych kwartałach — uważa Rafał Salwa, niezależny analityk giełdowy.

Kluczowe znaczenie ma też współpraca z koncernem Total na złożu OTG, którego zasoby perspektywiczne według McDaniel Associaties Consultant wynoszą na 1,9 mld baryłek ekwiwalentu ropy.

— Rok 2010 powinien być zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Petrolinvest najgorszy okres ma już raczej za sobą — zaznacza Rafał Salwa.

Ani Paweł Gricuk, prezes Petrolinvestu, ani Marcin Balicki, wiceprezes spółki ds. finansowych, nie znaleźli wczoraj czasu na skomentowanie wyników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy