Petrolinvest szacuje wydobycie ropy w 2008 r. na min. 5,6 tys. bbl/ dziennie

DI, PAP
opublikowano: 21-01-2008, 12:15

Spółka paliwowa Petrolinvest szacuje wydobycie ropy w 2008 roku na co najmniej 5,6 tys. baryłek dziennie, wynika z poniedziałkowych wypowiedzi prezesa spółki Pawła Grycuka.

"To wydobycie może być o wiele większe, zależy to od sukcesów naszych odwiertów" - powiedział Gricuk podczas konferencji prasowej. Z jego wypowiedzi wynika, że 5,6 tys. bbl/ dziennie to szacunki i cele produkcyjne, a nie plany.

Petrolinvest poinformował, że ok. 3,5 tys. bbl/ dziennie to szacunek wydobycia z kontraktu Emba, ok. 1,5 tys. bbl/ dziennie - z kontraktu BMB Munai, a 600 bbl/ dziennie - z kontraktu Maksat Munai. "To jest szacunek, z którego startujemy" - powiedział Gricuk.

Z wypowiedzi prezesa wynika też, że w tym roku spółka nie osiągnie zysku operacyjnego.

Gricuk poinformował również, że plan nakładów inwestycyjnych na 2008 rok będzie zależał od tego, gdzie firma natrafi na ropę. "Mogę powiedzieć, że na samą Embę szacujemy ok. 60 mln USD" - dodał.

Na czerwiec zaplanowano nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki związane z podwyższeniem kapitału, którym Petrolinvest opłaci akcjonariuszy przejmowanych kazachskich spółek.

Gricuk podkreślił, że dzięki konsolidacji w Kazachstanie potencjał geologiczny zasobów Petrolinvestu wzrósł do 1,40 mld bbl z 0,57 mld bbl, bez zwiększenia zobowiązań inwestycyjnych.

W ub. środę Petrolinvest podpisał trzy umowy inwestycyjne, w związku z listami intencyjnymi z początku stycznia, dotyczącymi zakupu pakietów 48% i 50% udziałów w kazachskich spółkach wydobywających ropę naftową. Ma za nie zapłacić akcjami nowej emisji o łącznej wartości ok. 1,24 mld zł.

Petrolinvest podpisał wtedy list intencyjny z firmami Dzhumageldy Rakhishevich Amankulov, Atameken-Prommash LLP, Geokapital i LLP Marburg Oil LLP dotyczący nabycia 50% udziałów w TOO Emba Jug Nieft w zamian za 543.034 akcji nowej emisji.

Petrolinvest podpisał także list intencyjny z 11 akcjonariuszami spółki Occidental Resources Inc., spółki prawa stanu Utah, dotyczący nabycia ok. 48% akcji w Occidental Resources Inc., w której posiada już 50% udziałów, w zamian za 2.353.149 akcji nowej emisji. Occidental Resources Inc. jest właścicielem 100% udziałów w spółce prawa kazachskiego OilTechnoGroup.

Trzeci list został podpisany z firmami Pruner Group Limited, Mars International Worldwide Inc. i Munivac Global Ventures Inc. i dotyczący nabycia 100% akcji w Capital Energy, spółce prawa British Virgin Islands, w zamian za max. 964.190 akcji nowej emisji. Capital Energy jest właścicielem większościowych pakietów udziałów w czterech spółkach prawa kazachskiego, posiadających koncesje na poszukiwania i eksploatację ropy naftowej: BMB Munai LLP (75% udziałów), Bolz LLP (65% udziałów), Maksat-Munai LLP (100% udziałów) i Erkin Oil LLP (50% udziałów). Petrolinvest nie podał, czy ma już udziały w tych spółkach.

Po podwyższeniu kapitału największym akcjonariuszami Petrolinvestu będą inwestorzy kazachscy (40%), Ryszard Krauze i Prokom Investments (29%) oraz zależna od niego spółka Nihonwsi (13%).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane