Petrolinvest zmienia zdanie

PJ
opublikowano: 20-12-2011, 00:00

Ze złoża Emba miała szybko popłynąć ropa. Tymczasem udziały w koncesji poszły pod młotek.

Petrolinvest, spółka z grupy firm Ryszarda Krauzego, tradycyjnie potrzebuje kapitału. I nie chodzi tylko o gotówkę na kolejne poszukiwania węglowodorów, ale także na zmniejszenie zadłużenia wobec banków. Realizację choćby części z tych planów ma ułatwić sprzedaż udziałów w kazachskiej firmie zależnej EmbaYugNieft, która dysponuje koncesją na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej w Kazachstanie. Wpływy spółki to 35 mln USD pomniejszone o zobowiązania koncesji. Te jednak — jak zapewnia firma — nie powinny przekroczyć 4 mln USD. Kupującym jest zarejestrowana w Holandii spółka Conwell Oil Corporation. Jak podkreśla Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu, giełdowa spółka chce się skoncentrować na poszukiwaniach ropy naftowej na kazachskiej koncesji OTG (złoża Szirak i Koblandy) oraz gazu łupkowego w Polsce. Zastanawiające jest, dlaczego Petrolinvest w ogóle sprzedał Embę. Niedawno szef giełdowej spółki mówił „PB”, że z tego złoża można szybko uruchomić rentowną produkcję ropy. Spółka deklarowała, że prowadzi rozmowy z kazachskim operatorem, który będzie odpowiedzialny za zagospodarowanie złoża. Samo wydobycie miało ruszyć za 9-10 miesięcy.

— Jednak otrzymana w ostatnim czasie oferta sprzedażyudziałów w spółce Emba okazała się lepszą opcją dla Petrolinvestu i naszych akcjonariuszy — przekonuje Bertrand Le Guern. W ubiegłym tygodniu Petrolinvest zawarł też umowy z Masashi Holdings Limited oraz Tabacchi Enterprises Limited zapewniające spółce 140 mln zł na najbliższy rok.

— Te zdarzenia w połączeniu z prowadzonymi z bankami PKO BP i BGK rozmowami w sprawie wydłużenia harmonogramu spłat kredytu do 2014 r. są niezwykle ważne dla Petrolinvestu. Zbliżamy się do przełomowych zdarzeń 2012 r. W planach mamy potwierdzenie zasobów na strukturze Szirak, wykonanie z koncernem Total kolejnego odwiertu na strukturze Koblandy oraz przystąpienie do eksploatacji węglowodorów z kontraktu OTG — przypomina prezes Petrolinvestu. Warto dodać, że w listopadzie prezes Le Guern informował, że przesądzone są już losy Profitu, innej kazachskiej koncesji. Petrolinvest podpisał list intencyjny z AlatauMunaiGaz, kazachskim inwestorem, który już przeprowadził due diligence.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane