Petru: założenia rządu dot. 2014 zbyt optymistyczne

DI, PAP
11-06-2013, 16:43

Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partner PwC o wtorkowych założeniach rządu do budżetu na 2014 r., które przewidują m.in. wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc., a inflacje na poziomie 2,4 proc.:

"Obawiam się, że zarówno tempo wzrostu gospodarczego jak i założony poziom inflacji są zbyt optymistyczne. Jest to znacznie powyżej większości wskaźników prognozowanych przez międzynarodowe instytucje jak i przez polskie ośrodki badawcze.

Dziś nie ma podstaw do tego by twierdzić, że ożywienie jest za rogiem, stąd istnieje duże ryzyko, że wzrost gospodarczy może być poniżej 2 proc. w 2014 r. Dla rządu i dla ministra finansów bezpieczniej byłoby przyjąć niższe bardziej konserwatywne wskaźniki makroekonomiczne tak aby nie być zmuszonym tak jak w tym roku nowelizować budżetu.

Oczywiście nie ma podstaw twierdzić, że założenia rządu są nie realne, ale według dzisiejszej wiedzy, oba te parametry, najważniejsze wskaźniki budżetowe wydają się zbyt optymistyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Petru: założenia rządu dot. 2014 zbyt optymistyczne