Pewna podwyżka stóp procentowych w USA

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 13-12-2017, 12:25

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest kończące się dziś dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej oraz decyzja FOMC w kwestii stóp procentowych.

Konsensus rynkowy zakłada, że zakres stopy funduszy federalnych zostanie podniesiony z 1,00-1,25% do 1,25-1,50%. Tym samym FOMC zdecyduje się na trzeci w tym roku wzrost kosztu pieniądza o 25 pb. Jest to decyzja oczekiwana przez rynki i już od dawna postrzegana za pewną i realną opcję. Decyzji będzie towarzyszył komunikat oraz publikacja najnowszych projekcji makroekonomicznych Fed dotyczących tempa wzrostu PKB, inflacji oraz poziomu stóp procentowych w przyszłości. W szczególności z uwagą będzie monitorowana prognozowana przez członków FOMC ścieżka stóp procentowych w kolejnych dwóch latach. Podczas konferencji prasowej po raz ostatni jako szefowa Fed wystąpi także Janet Yellen, którą  zastąpi na tym stanowisku w przyszłym roku Jerome Powell. W oczekiwaniu na dzisiejszą  decyzję indeks dolara zyskiwał na wartości w tym tygodniu. Kluczowe będzie zachowanie się tego instrumentu w strefie oporu w rejonie 93,90-94,10 pkt. 

Eurodolar powrócił wczoraj w rejon wsparcia wynikający ze 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Euro pozostawało słabsze względem dolara, co mogło być spowodowane niższym od oczekiwań odczytem indeksu ZEW z Niemiec,  który w grudniu niespodziewanie spadł do poziomu 17,4 pkt. z 18,4 pkt. Poniżej konsensusu rynkowego uplasował się także wskaźnik dotyczący nastrojów w gospodarce strefy euro.  Z kolei dzisiejsze dane odnośnie inflacji CPI z Niemiec wpisywały się w rynkowe oczekiwania. Niemiecki wskaźnik cen konsumpcyjnych ustabilizował się w listopadzie na poziomie 1,8% w skali roku. Kurs EUR/USD utrzymuje się w pobliżu wsparcia, którego ewentualne przełamanie otworzy drogę do dalszych spadków na tej parze. Dzisiaj warto zwrócić też uwagę na publikację danych o inflacji CPI z USA, jako że kwestia niskiej wartości tego wskaźnika utrzymującego się trwale poniżej celu są tematem często poruszanym przez członków FOMC. 

Na rynku krajowym nowy rząd z premierem Morawieckim na czele zdobył votum zaufania. Ponadto zgodnie z oczekiwaniami inflacja bazowa CPI przyśpieszyła w listopadzie do 0,9% z 0,8% w skali roku. Złoty pozostaje w dalszym ciągu nieco słabszy względem dolara. USD/PLN powrócił w okolice 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, natomiast EUR/PLN oddalił się od strefy wsparcia w rejonie 4,1900-4,2000. 

USD/CHF

Notowania USD/CHF utrzymują się powyżej kluczowych średnich EMA w skali H4 (50-, 100- i 200-okresowej) oraz geometrycznego wsparcia w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z okolic 0,9735. W skali H4 w rejonie 0,9890 pojawiła się formacja młota, co może stać się impulsem do powrotu do wzrostów. Najbliższy opór w postaci maksimum dziennego z wczoraj znajduje się na poziomie 0,9934. Zejście poniżej poziomu 0,9875/85 będzie impulsem do pogłębienia spadków. 

EUR/USD

W oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję FOMC eurodolar wspiera się na 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Wczorajsze spadki wyhamowały tuż powyżej 61,8% zniesienia Fibo całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,1553. Przełamanie wspomnianego geometrycznego wsparcia i psychologicznego poziomu 1,1700 z technicznego punktu widzenia otworzy drogę do powrotu notowań w okolice lokalnych dołków z początku XI.2017 r. W przypadku odreagowania najbliższą barierą dla strony popytowej będą okolice 1,1810. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska,Noble Securities S.A.

Polecane