Pfizer zapłaci rekordową karę za podwyżkę ceny leku

opublikowano: 07-12-2016, 12:37

Brytyjski nadzór do spraw konkurencji nałożył na koncern farmaceutyczny Pfizer rekordową karę w wysokości 84,2 mln GBP za przyczynienie się do wzrostu ceny leku na epilepsję o 2600 proc., informuje Reuters.

Competition and Markets Authority nałożył karę w wysokości 5,2 mln GBP na firmę Flynn Pharma za znaczny skok ceny kapsułek, który miał miejsce w 2012 r.

Cena kapsułek w 100 mg opakowaniu wzrosła nagle cztery lata temu z 2,83 GBP do 67,50 GBP, zanim została nieznacznie obniżona do 54 GBP w maju 2014 r.

W rezultacie podwyżki wydatki brytyjskiej służby zdrowia na lek wzrosły z 2 mln GBP rocznie w 2012 r. do około 50 mln GBP rok później. Według CMA, cena leku w Wielkiej Brytanii była wielokrotnie wyższa niż w innych krajach europejskich.

Pfizer sprzedawał lek pod nazwą Epanutin, jednak we wrześniu 2012 r. sprzedała prawa do niego firmie Flynn.

Wówczas nazwa leku została zmieniona, co według brytyjskiego prawa oznaczało, że nie podlegał już wcześniejszym regulacjom cenowym. Według CMA zmiana nazwy była zabiegiem celowym, który umożliwił drastyczna podwyżkę ceny

Pfizer broni się, że sprzedaż leku przynosiła straty, dodając jednocześnie, że cena ustalona przez Flynn w dalszym ciągu jest o 25-40 proc. niższa niż koszt odpowiednika sprzedawanego przez innego dostawcę.

Obie firmy zapowiadają odwołanie się od kar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu