Pfizer zawiesza sprzedaż leku Bextra

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-04-2005, 16:51

Koncern farmaceutyczny Pfizer zgodził się w czwartek zawiesić sprzedaż leku na artretyzm o nazwie Bextra. Stało się tak na prośbę amerykańskiego urzędu FDA, kontrolującego produkty żywnościowe i leki będące w obrocie na terenie USA.

Koncern farmaceutyczny Pfizer zgodził się w czwartek zawiesić sprzedaż leku na artretyzm o nazwie Bextra. Stało się tak na prośbę amerykańskiego urzędu FDA, kontrolującego produkty żywnościowe i leki będące w obrocie na terenie USA.

    Zdaniem FDA, ryzyko związane z zażywaniem Bextry przewyższa ewentualne korzyści.

    FDA prosiła także Pfizera, by firma ta umieściła na opakowaniach Celebrexu, medykamentu mającego zwalczać chorobę zwyrodnieniową stawów, ostre ostrzeżenia (w czarnym kolorze) o jego szkodliwości.

    Zdaniem urzędu, z ostatnich badań wynika, że Bextra i Celebrex zwiększają ryzyko ataku serca i udaru mózgu.

    Celebrex, Bextra oraz produkowany przez Mercka Vioxx należą do grupy preparatów przeciwbólowych. We wrześniu 2004 roku Merck wycofał Vioxx ze sprzedaży.

    Na wieść o decyzjach FDA, notowania akcji Pfizera spadły o 1,5 procent.

    Farmaceutyczny gigant zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji i zbada, w jaki sposób można będzie wznowić sprzedaż Bextry.

    W ub.r. wartość jej sprzedaży sięgnęła 1,3 miliarda dolarów, Celebrexu zaś - 3,3 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane