Pfleiderer Grajewo przeznaczy do 350 mln zł na akwizycję

ISB
21-02-2008, 12:37

Spółka Pfleiderer Grajewo przeznaczy 350 mln zł na akwizycję, która może zostać sfinalizowana w II połowie tego roku, albo w 2009 r., wynika z wypowiedzi prezesa Pawła Wyrzykowskiego w czwartek. Spółka zainwestuje też ponad 70 mln euro na budowę fabryki płyt MDF w Rosji.

"Akwizycja jest częścią naszego planu, który zakłada, że w 2010 r. osiągniemy przychody rzędu 2,5 mld zł" - powiedział Wyrzykowski. Zaznaczył, że spółka rozmawia z kilkoma podmiotami, ale nie zakłada, że przeprowadzi przejęcie za wszelką cenę.

"Jeśli nie przeprowadzimy akwizycji, to do wykonania planu zabraknie nam ok. 300 mln zł przychodów" - ocenił Wyrzykowski. Zaznaczył, że w grę wchodzi przejęcie fabryki na Białorusi lub Ukrainie, ale w grę wchodzi jeszcze jedno państwo Europy Środkowo-Wschodniej. Ewentualna transakcja zostanie sfinansowana z kredytu.

W przyszłym roku powinna też ruszyć nowa fabryka płyt MDF w Rosji, w której Grajewo będzie miało 50% udziałów, a druga połowa akcji będzie należała do Pfleiderer AG.

Wyszyński zapowiedział, że spółka przedstawi prognozę wyników na 2008 r. prawdopodobnie na początku kwietnia. Według niego tempo rozwoju branży meblarskiej w tym roku będzie zbliżone do tempa wzrostu PKB, a zatem powinno wynieść nieco ponad 5%.

Według szefa Grajewa w tym roku ustabilizują się ceny drewna na polskim rynku. Czynnikiem, który może w największym stopniu wpłynąć na wzrost kosztów spółki w 2008 r. będą płace.

"Na szczęście płace to niecałe 10% naszych kosztów" - skomentował Wyrzykowski. Zapowiedział, że spółka prawdopodobnie nie zmieni polityki dywidendowej i przeznaczy cały swój zysk za 2007 r. na wypłatę dywidendy.

Spółka poinformowała, że według wstępnych danych w 2007 r. jej przychody wzrosły o 26,8% do 1,483 mld zł. Zysk netto wzrósł o 7,8% do 134,1 mln zł.

mtd

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pfleiderer Grajewo przeznaczy do 350 mln zł na akwizycję