Pfleiderer Grajewo: rozbudowa fabryki w Rosji za 100-150 mln EUR

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-09-2006, 20:15

Pfleiderer Grajewo SA może zainwestować w rozbudowę nowo otwartej fabryki w Rosji 100-150 mln euro, poprzez budowę dwóch kolejnych zakładów - poinformowali przedstawiciele spółki podczas otwarcia fabryki płyt meblowych w rosyjskim Nowogrodzie.

Pfleiderer Grajewo SA może zainwestować w rozbudowę nowo otwartej fabryki w Rosji 100-150 mln euro, poprzez budowę dwóch kolejnych zakładów - poinformowali przedstawiciele spółki podczas otwarcia fabryki płyt meblowych w rosyjskim Nowogrodzie.

"Ten zakład nie będzie jedynym, mamy zamiar zbudować tu kolejne dwa sąsiadujące zakłady. Przygotowania koncepcji rozbudowy są bardzo zaawansowane" - powiedział na konferencji prezes Pfleiderer AG Hans H. Overdiek.

Otwarta w piątek fabryka powstała jako inwestycja greenfield. Będzie produkować płyty meblowe oraz laminowane. Docelowy roczny poziom produkcji to około 500 tys. metrów sześciennych płyty surowej, a poziom sprzedaży ma wynieść około 85 mln euro rocznie.

Rosyjska fabryka jest własnością Pfleiderer Grajewo SA, którego głównym akcjonariuszem, posiadającym 60,3 proc. akcji, jest Pfleiderer AG.

Prezes polskiej spółki Paweł Wyrzykowski poinformował, że decyzja o rozbudowie fabryki będzie zależeć od rozwoju jej działalności oraz od przygotowywanej strategii Pfleiderer Grajewo SA.

"Musimy być pewni, że zakład funkcjonuje zgodnie z założeniami efektywności. Ponadto nasi główni akcjonariusze muszą wcześniej zaakceptować przygotowywaną przez nas strategię dalszego rozwoju" - powiedział Wyrzykowski.

"Wartość nowej inwestycji mogłaby wynieść między 100 a 150 mln euro, przy czym na jeden zakład mogłoby przypaść po 60-80 mln euro. Tyle zwykle kosztują nasze fabryki" - dodał.

Prezes poinformował, że spółka ma możliwość finansowania inwestycji o wartości do 100 mln euro ze środków własnych, a dzięki wpływom z nowych fabryk w Grajewie i w Rosji możliwości inwestycyjne w wykorzystaniem własnych środków wzrastają nawet do 150 mln euro.

Budowa fabryki cienkich płyt MDF w Grajewie zaczęła się w listopadzie 2005 roku, a rozpoczęcie produkcji płyt planowane jest na maj 2007 roku.

Pfleiderer AG spodziewa się, że w kolejnych latach w skali grupy coraz większe znaczenie będą miały obroty z działalności w Europie Wschodniej i Ameryce Północnej, które obecnie w obrotach grupy wynoszą po 30 proc., malał natomiast będzie udział obrotów na rynku niemieckim, który wynosi teraz 40 proc.

Fabryka w Rosji jest jak dotąd największą inwestycją Pfleiderer Grajewo poza Polską. Koszt tej inwestycji zamknie się w 2006 roku kwotą około 90 mln euro.

Pfleiderer Grajewo przygotowuje strategię na lata 2007-2010. Firma liczy, że będzie ją mogła przedstawić pod koniec tego roku.

Spółka informowała wcześniej, że planuje ekspansję na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej i roczne inwestycje na poziomie 80-100 mln euro.

Grajewo jest zainteresowane m.in. rynkami w Europie południowo- wschodniej. Głównym założeniem działania Grajewa jest budowa fabryk od podstaw.

W zależności od regionu udział Grajewa w rynkach naszej części Europy (w oparciu o eksport) waha się między 5 a 40 proc. W Rosji udział Grajewa w rynku oklein wynosi około 25 proc., a łącznie z eksportem płyt, kilkanaście procent. Docelowo spółka chce mieć w Rosji około 25 proc. rynku w ciągu czterech lat wśród dostawców dla przemysłu meblowego.

Grajewo prognozuje na ten rok 1,15 mld zł przychodów i 115 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pfleiderer Grajewo: rozbudowa fabryki w Rosji za 100-150 mln EUR