PFR i Pekao uruchamiają program finansowania inwestycji w OZE o wartości 1 mld zł

PAP
opublikowano: 08-09-2021, 13:51

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Bank Pekao SA uruchamiają nowy program finansowania inwestycji w OZE o łącznej wartości 1 mld zł - poinformował w środowym komunikacie PFR.

“Zgodnie z założeniami pilotażowa faza programu ma szansę wygenerować inwestycje w nowe instalacje fotowoltaiczne o łącznej wartości 1 mld zł, na co składa się kapitał własny inwestorów, finansowanie pozyskane od PFR oraz kredyt udzielony przez Bank Pekao SA. Powstałe w ten sposób instalacje mogą osiągnąć łączą moc nawet 500 MW” - czytamy w komunikacie.

Nowy program kierowany jest do deweloperów działających na rynku OZE, którzy chcą zostać inwestorami, inwestorów OZE, którzy chcieliby poszerzyć swoje portfolio o nowy obszar działania w inwestycje rynkowe, wykonawców i operatorów instalacji OZE, którzy chcieliby zostać inwestorami, przedsiębiorców, w tym inwestorów zagranicznych, poszukujących zielonej i tańszej energii elektrycznej dla swoich przedsiębiorstw, spółek obrotu energią elektryczną zabezpieczających sobie źródła dostaw energii odnawialnej dla obecnych i przyszłych klientów i samorządów, które planują zwiększyć udział OZE w swoim miksie energetycznym.

Według cytowanego w komunikacie wiceprezesa PFR Bartłomieja Pawlaka, istotnym wyzwaniem polskiej polityki energetycznej jest zahamowanie wzrostu cen energii poprzez stopniowe zastępowanie źródeł kopalnych energią pozyskiwaną z OZE.

“W odpowiedzi na potrzebę zwiększenia dynamiki inwestycji w tym obszarze stworzyliśmy nowy program w ramach PFR Green Hub, który wypełnia lukę kapitałową na rynku OZE. Pierwszym partnerem, z którym nawiązaliśmy współpracę jest Bank Pekao SA, ale jesteśmy otwarci na kolejnych partnerów, którzy wspólnie z nami zasilą polską gospodarkę zieloną energią” - stwierdził Pawlak.

W komunikacie poinformowano też, że pilotażowa faza programu, w której zaangażowanie finansowe PFR wynosi 300 mln zł, ruszy do końca 2021 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane