PFR dofinansuje Pesę

opublikowano: 25-05-2018, 19:05
aktualizacja: 25-05-2018, 19:34

Państwowy fundusz parafował z bydgoską spółką umowę inwestycyjną. Finał transakcji zaplanowano na połowę czerwca.

Dziś Polski Fundusz Rozwoju oraz Pesa parafowali umowę inwestycyjną regulującą zasady przejęcia przez udziałów bydgoskiej spółki. Strony uzgodniły i zaakceptowały szczegółowe warunki nabycia przez PFR udziałów w spółce i jej dofinansowania, ale na razie nie ujawniono kwoty. Z informacji "PB" wynika, że chodzi o około 300 mln zł obligacji, które w przyszłości mogą zostać zamienione na akcje. Paweł Borys, prezes PFR podkreśla, że sfinalizowanie transakcji może nastąpić w połowie czerwca, ale  warunkiem jest uzgodnienie przez Pesę do tego czasu pakietu finansowego z bankami i ubezpieczycielami, gwarantującego płynną realizację bieżącej działalności. 

Zakład PESA w Bydgoszczy
Zobacz więcej

Zakład PESA w Bydgoszczy fot. Fot. Roman Koszowski / Foto Gosc / FORUM

Pieniądze z PFR także mają posłużyć realizacji coraz większego portfela zamówień Pesy oraz pomóc z sfinalizowaniu jej kontraktu na dostawcy pojazdów link dla niemieckiej grupy DB. Z naszych informacji wynika, że na razie nie będą przeznaczane na spłatę 200 mln zł zobowiązań zaciągniętych niedawno w bankach. 

Krzysztof Sędzikowski, prezes Pesy przekonuje, że uzgodnienie warunków z PFR to także ważny sygnał dla klientów i dostawców.

- Pesa zyskała stabilnego inwestora, będzie miała zapewnione środki finansowe na realizację bieżących kontraktów i dalszy rozwój. Od miesięcy realizujemy program restrukturyzacji, który ma przygotować firmę na nowe wyzwania, jednocześnie trwa produkcja w ramach zawartych umów. Robimy wszystko, by nasi klienci otrzymali w terminie spełniające ich oczekiwania pojazdy - pozyskanie inwestora daje załodze poczucie stabilizacji i perspektywy na przyszłość - podkreśla Krzysztof Sędzikowski.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / PFR dofinansuje Pesę