PFR Ventures wspiera innowacyjne przedsiębiorstwa

opublikowano: 10-04-2018, 22:00

PFRVentures to pierwszy na polskim rynku profesjonalny inwestor instytucjonalny działający w formule funduszu funduszy (Fund of Funds).

Oferuje finansowanie zwrotne innowacyjnym spółkom z sektora MŚP poprzez wybranych pośredników finansowych, np. fundusze venture capital lub Aniołów Biznesu.

Fundusze PFR Ventures utworzono z myślą o innowacyjnych MŚP znajdujących się na różnych etapach rozwoju, zaczynając od najwcześniejszej fazy (pre-seed), fazy zalążkowej (seed), pierwszych wdrożeń (early stage) oraz fazy wzrostu i ekspansji. PFR Starter FIZ to fundusz, którego środki w wysokości 782 mln zł wraz prywatnymi pieniędzmi, umożliwią finansowanie rozwoju innowacyjnych spółek na najwcześniejszym etapie rozwoju. Wsparcie kapitałowe mogą uzyskać firmy poszukujące finansowania na rozpoczęcie lub rozwój działalności innowacyjnej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (niezależnie od planów rozwoju na innych rynkach), na podstawie przygotowanego przez siebie biznesplanu.

Fundusze venture capital zagwarantują im wsparcie zwrotne, a także wiedzę i mentoring. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli większe szanse na odniesienie komercyjnego sukcesu. Wielkość inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwo wyniesie do 3 mln zł. PFR BIZNEST FIZ to instrument finansowy, który ma do dyspozycji 258 mln zł. Fundusz będzie oferował wsparcie finansowe dla małych i średnich spółek na wczesnym etapie rozwoju. Inwestycje w innowacyjne spółki będą realizowane poprzez pośredników finansowych koinwestujących z aniołami biznesu, którzy pomagają w realizacji ciekawych pomysłów dostarczając spółkom swoje doświadczenie, kompetencje i kontakty (smart money). PFR Biznest wyłożyw sumie 260 mln zł, a drugie tyle — anioły biznesu. Młode firmy otrzymają dostęp do finansowania w postaci inwestycji kapitałowej lub np. pożyczki zamiennej na udziały lub akcje. Wielkość inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwo wyniesie do 4 mln zł. Trzecim instrumentem dla MŚP, których firmy znajdują się w fazie wzrostu (tzw. later stage), realizacji nowych projektów albo zdobywają nowe rynki lub wdrażają nowe rozwiązania, jest fundusz PFR KOFFI FIZ. — Fundusz PFR KOFFI FIZ będzie wspierać innowacyjne przedsiębiorstwa, dając im impuls i szanse na umocnienie swojej pozycji w Polsce oraz wyjście na rynki międzynarodowe. W przypadku, gdy rolę inwestora w spółce pełnić będzie fundusz VC z międzynarodowym doświadczeniem, polskie firmy oprócz kapitału na rozwój działalności w Polsce zyskają dodatkowo możliwość szybszej ekspansji za granicą.

Liczymy także na mieszanie się polskich i zagranicznych zespołów zarządzających. Pozwoli to na przenikanie do Polski know-how inwestycyjnego oraz dalszą profesjonalizację rynku venture capital w Polsce — podkreśla Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures. Pieniądze przeznaczone na inwestycje to ponad 300 mln zł przy założeniu finansowania zwrotnego (kapitałowe i quasi-kapitałowe) udzielanego poprzez fundusze VC (pośredników finansowych). Pozwoli to na inwestycje w od pięciu do ośmiu funduszy VC o łącznej kapitalizacji ponad 600 mln zł. Pojedynczy Fundusz VC finansujący dalszą ekspansję przedsiębiorstw, które z sukcesem wdrożyły innowacyjne rozwiązanie, będzie mógł otrzymać finansowanie w wysokości od 35 do 60 mln zł (na konkretny projekt przypadnie od 2,5 mln do 15 mln zł). Z myślą o przedsiębiorstwach w fazie rozwoju technologicznego powstał fundusz PFR

Otwarte Innowacje FIZ. Wesprze on podmioty z sektora MŚP na etapie akceleracji technologicznej, rozwoju i docelowo wdrożenia innowacji technologicznych/projektów B+R pozyskanych w formule otwartych innowacji o dużym potencjale rynkowym. Finansowanie zwrotne z przeznaczeniem pieniędzy w wysokości 421 mln zł będzie udzielane poprzez fundusze venture capital angażujące również pieniądze inwestorów prywatnych (np. przedsiębiorstw branżowych). W ramach PFR Otwarte Innowacje FIZ przewidziana wielkość inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwo wyniesie od 5 do 60 mln zł. Dla firm realizujących innowacyjne projekty z komponentem badawczo-rozwojowym w rundzie finansowania A lub B przeznaczony jest fundusz PFR NCBR CVC. Fundusz ten ma wspierać rozwój korporacyjnych funduszy venture capital

(CVC) i ma stworzyć od sześciu do dziewięciu CVC o łącznej kapitalizacji ponad 800 mln zł. Inwestorami prywatnymi będą duże przedsiębiorstwa, a utworzone fundusze zarządzane będą przez niezależne zespoły. W każdym funduszu CVC udział PFR NCBR CVC wyniesie maksymalnie 80 mln zł, natomiast udział kapitału prywatnego będzie stanowił nie mniej niż 50 proc. Korzyści z transakcji będą obopólne — poza wsparciem finansowym, spółki portfelowe będą mogły otrzymać możliwość weryfikacji swoich pomysłów w danej korporacji. Rodzime projekty mogą również zyskać możliwość szybszej ekspansji poza Polską, gdy inwestorem prywatnym w funduszu CVC będzie międzynarodowa korporacja. Z drugiej strony korporacje uzyskują efektywny sposób dotarcia do perspektywicznych projektów, mogących w przyszłości zapewnić im przewagę konkurencyjną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu