PFR wesprze Famur

GRA
opublikowano: 30-11-2017, 17:19
aktualizacja: 30-11-2017, 17:20

Państwowy fundusz i prywatny polski producent maszyn wyłożą razem 300 mln zł na firmę, która pomoże kopalniom finansować inwestycje.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Kiedy ceny węgla kamiennego i koksowego szurały po dnie, polskie kopalnie zacisnęły pasa i ścięły inwestycje niemal do zera. Na początku 2016 r. ceny węgla odbiły i rosną do dziś, a kopalnie zaś wzięły się za odrabianie inwestycyjnych zaległości. Famur i Polski Fundusz Rozwoju postanowili wyjść im naprzeciw. Zainwestują w spółkę Mining Equipment Finance (MEF), której zadaniem będzie oferowanie klientom maszyn np. w oparciu o leasing.

- Sektor górniczy musi przejść z fazy restrukturyzacyjnej do modernizacyjnej. Chcemy mu zaoferować narzędzie wspierające inwestycje, wpływające na poprawę ich tempa – mówi Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

Famur to polski producent maszyn górniczych, kontrolowany przez polskiego biznesmena Tomasz Domogałę. Po niedawnym przejęciu konkurencyjnego Kopeksu Famur znalazł się w gronie największych producentów maszyn górniczych na świecie. Wspierający go PFR to zaś państwowy fundusz, który ma za zadanie wspierać projekty sprzyjające rozwojowi kraju.

- Famur ma szansę być polskim globalnym producentem maszyn górniczych. Nasz wspólny projekt jest przeznaczony przede wszystkim na rynek polski, ale w kolejnym etapie wyjdziemy może na rynki międzynarodowe – zauważa Paweł Borys, prezes PFR.

Na początek partnerzy wniosą do spółki po 150 mln zł. Koszt jednej maszyny Mirosław Bendzera szacuje na 60-90 mln zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu