PFR zainwestuje w spółki z sektora biotechnologii ok. 300 mln zł

  • PAP
opublikowano: 01-03-2018, 14:48
aktualizacja: 01-03-2018, 14:51

W sektor biotechnologii w najbliższych trzech latach zainwestujemy ok. 300 mln zł - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. W czwartek za pośrednictwem spółki celowej PFR Life Science doinwestowano 40 mln zł Selvitę.

Paweł Borys, prezes PFR
Zobacz więcej

Paweł Borys, prezes PFR Fot. Marek Wiśniewski

Selvita to polska firma biotechnologiczna, działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w obszarze onkologicznym.

"Sektor biotechnologiczny to jeden z flagowych projektów rozwoju polskiej gospodarki, zawartych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - przypomniał Borys w trakcie czwartkowej konferencji. Dodał, że w PFR "mamy jeszcze dwa inne projekty w tym obszarze, które w tym roku może uda nam się wdrożyć". Te spółki także mają zostać dofinansowane 40-50 mln zł.

"W ciągu trzech lat przeznaczymy na dofinansowanie spółek z sektora biotechnologii ok. 300 mln zł" - powiedział Borys.

Współzałożyciel i prezes Selvity Paweł Przewięźlikowski powiedział, że dzięki pieniądzom z PFR firma będzie mogła dalej rozwijać się i przynosić zyski. "W Selvicie pracuje ponad 400 osób, mamy biura nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Do pracy ściągamy najlepszych fachowców z całego świata. Pracują u nas Niemcy, Włosi, Francuzi" - powiedział Przewięźlikowski.

"Biotechnologia odgrywa coraz większą rolę w gospodarce. Jest to dziedzina inwestycyjnie trudna, bo związana z większym ryzykiem. Dlatego tym cenniejsze są takie inicjatywy, jak ta dzisiejsza" - powiedziała, cytowana w komunikacie, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Grupa PFR (poprzez flagowy Program Rozwoju Biotechnologii) oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pracują nad stworzeniem kompleksowego programu dla rozwoju biotechnologii. Ma on obejmować szereg działań, np. nowe regulacje ułatwiające badania kliniczne, zachęty podatkowe czy praktyki dla studentów w firmach.

Grupa PFR za pośrednictwem spółki PFR Life Science postanowiła również zaangażować się kapitałowo w wybrane firmy biotechnologiczne, w szczególności poszukujące źródeł finansowania badań klinicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu