PGE chce przenieść siedzibę spółki z Warszawy do Lublina

  • PAP
opublikowano: 22-02-2022, 20:34

PGE chce przenieść siedzibę spółki z Warszawy do Lublina - wynika z projektów uchwał NWZ zwołanego na 30 marca. W uzasadnieniu projektu uchwały podano, że zmiana siedziby związana jest z koniecznością podjęcia działań w kluczowych obszarach takich jak m.in. kontrola kosztów, czy podążanie za trendami na rynku pracy.

"Zmiany rynkowe w świecie post-COVID przekładają się na zwiększoną presję na pozyskiwanie talentów, zwłaszcza na wysokokonkurencyjnym rynku warszawskim. Średni wzrost pensji w gospodarce o 9,8 proc. w 2021 r. i wyższa rotacja tworzą utrudniony dostęp do zasobów ludzkich oraz ryzyko niekontrolowanego wzrostu kosztów osobowych spółki PGE, zgodnie z koncepcją budowy sprawnych Centrów Usług Wspólnych wyszczególnioną w strategii grupy z 19 października 2020 r., odpowiedziało na te wyzwania, lokując nowotworzone Centrum Wiedzy i Rozwoju w Lublinie. Zmiana siedziby pozwoli na pozyskiwanie nowych talentów na atrakcyjnym pod względem dostępności i kosztów rynku lubelskim" - napisano w uzasadnieniu.

fot. Reuters/FORUM
fot. Reuters/FORUM

Dodano, że potencjalny wzrost rotacji pracowników (9,5 proc. - 2021 r.) może naruszyć ciągłość biznesową i ograniczyć szansę PGE na skuteczną konkurencję na rynku. Ryzyko to - jak podała spółka - może zrealizować się z powodu wzrastającej rotacji na rynku oraz przewidywaną lukę talentu w PGE wynikającą z odejść na emeryturę dzisiejszych pracowników w wieku 55-65 lat.

Ponadto PGE ocenia, że pandemia przyspieszyła wcześniej postępujące zmiany w sposobie pracy.

"Zwiększył się poziom akceptacji pracy zdalnej wśród pracodawców. Zmiany w charakterystyce pracy zarówno wymagają dopasowania się PGE do wymagań pracodawcy przyszłości, jak i pozwalają na przyspieszenie dynamiki transformacji dzięki mocniejszemu otworzeniu się na pracę hybrydową i wielolokalizacyjną, a co za tym idzie odpowiedzi na oczekiwania wyrażane przez pracowników" - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

PGE jako pozostałe czynniki przemawiające za zmianą wskazało bliskość do klienta oraz zrównoważoną transformację, podając, że geograficzna dywersyfikacja działalności wesprze lokalne społeczności w Lublinie i Polsce Wschodniej dzięki utworzeniu nowych miejsc pracy i zawiązaniu relacji partnerskich.

Wniosek zarządu w sprawie zmiany siedziby pozytywnie zaopiniowała rada nadzorcza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane