PGE chce zyskiwać 1,5 mld zł

MICH
opublikowano: 12-01-2012, 00:00

Od tego roku energetyczny koncern rozpoczyna spore zmiany wewnątrz grupy. Będzie m.in. tworzył centra usług wspólnych.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) wprowadza program poprawy efektywności, w który przez najbliższe dwa lata zainwestuje 300 mln zł. Efekt, wart 900 mln zł, ma być widoczny już w 2014 r., a docelową wartość 1,5 mld zł w skali roku grupa chce osiągnąć w 2016 r. PGE będzie działać dwutorowo — redukować koszty i zwiększać przychody z obecnie prowadzonej działalności. Spółka chce m.in. zwiększyć współspalanie biomasyi efektywność zyskiwania klientów i jakość ich obsługi, co ma przynieść w 2016 r. 0,5 mld zł. Oszczędności będą wynikać ze zmian w strukturze organizacyjnej i centralizacji zakupów, a powiększą w 2016 r. wynik grupy o 0,98 mld zł.

— Realizacja programu w głównym stopniu oprze się na działaniach wewnątrz grupy, ale efekty odczują również klienci, którym będą oferowane konkurencyjne produkty i jeszcze wyższa jakość obsługi — mówi Paweł Skowroński, prezes PGE. Na co konkretnie powinni przygotowywać się pracownicy spółki?

— Będziemy m.in. tworzyli centra usług wspólnych dla finansów i księgowości, IT i zarządzaniakapitałem ludzkim, a optymalizacja procesów organizacji pracy i usuwanie tzw. wąskich gardeł pozwoli na powtarzalny efekt w postaci zaoszczędzonych 140 mln zł w skali roku. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej ma dać kolejne mln zł — tłumaczy Jacek Kaczorowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. To jednak nie wszystkie zmiany w energetycznym koncernie.

— Poza działaniami w zakresie optymalizacji kosztów i przychodów zaplanowaliśmy inicjatywy wspierające, które pozwolą nam przekształcić się w organizację samouczącą się, w której zostanie wdrożone zarządzanie przez cele — mówi Jacek Kaczorowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu