Czytasz dzięki

PGE EO bada teren pod dużą farmę fotowoltaiczną koło Tarnobrzega

  • PAP
opublikowano: 08-07-2020, 14:44

PGE Energia Odnawialna planuje do połowy 2021 r. zakończyć procedury środowiskowe związane z budową 77 MW farmy fotowoltaicznej koło Tarnobrzega. Farma ma stanąć na rekultywowanych gruntach poeksploatacyjnych spółki Siarkopol.

Jak poinformowała w środę PGE Energia Odnawialna (PGE EO), farma - jedna z największych w Polsce - powinna powstać do końca 2022 r. na ok. 150 hektarach w gminie Grębów.

Inwestycja uzyskała już warunki techniczne przyłączenia, a trwająca obecnie procedura środowiskowa zakończy się do połowy przyszłego roku - zaznaczyła PGE EO. W kolejnym kroku rozpoczną się prace nad projektem budowlanym.

Jak przypomniała spółka, jeszcze w tym roku Grupa PGE uruchomi cztery jednomegawatowe inwestycje fotowoltaiczne w województwach lubelskim, podkarpackim i lubuskim. Chodzi o farmy: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol 1 i PV Lutol 2, które zwyciężyły w 2019 r. w aukcjach na sprzedaż energii elektrycznej z OZE.

Wszystkie instalacje zostaną zbudowane z wykorzystaniem nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, których parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce - podkreśliła PGE EO.

„To dopiero początek naszych inwestycji fotowoltaicznych. Zgodnie z Programem PV Grupy Kapitałowej PGE w ciągu dekady zamierzamy zbudować instalacje o mocy nawet 2,5 GW i umocnić się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce. Zabezpieczyliśmy już na potrzeby tego programu ponad 1000 hektarów gruntów. Na takiej powierzchni można zbudować farmy słoneczne o mocy przeszło 500 MW” - oświadczył prezes PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna posiada 16 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2286,1 MW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane