PGE i Politechnika Świętokrzyska powalczą o innowacje

PAP
opublikowano: 09-10-2017, 17:49
aktualizacja: 09-10-2017, 17:50

Politechnika Świętokrzyska w Kielcach oraz PGE Dystrybucja ze Skarżyska-Kamiennej chcą razem realizować projekty badawczo-rozwojowe, wspierane z funduszy UE. W poniedziałek list intencyjny o współpracy podpisały władze obu placówek.

- Dla nas jest to duża sprawa, bo PGE to bardzo prężna grupa energetyczna. Mamy już pomysły na współpracę, dotyczące realizacji konkretnych programów – podkreślił rektor Politechniki Świętokrzyskiej (PŚk), Wiesław Trąmpczyński.

fot. Reuters/FORUM

W ocenie dyrektora generalnego Oddziału PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej Wojciecha Nity, nie można skutecznie aplikować o fundusze zewnętrzna na projekty badawczo-rozwojowe, bez współpracy firm i uczelni. 

- Jesteśmy ostatnim oddziałem PGE Dystrybucja, który nie miał podpisanej umowy czy listu intencyjnego z regionalną uczelnią techniczną. Będą to działania ukierunkowane na innowacyjność: elektromobilność, źródła odnawialne czy sieci inteligentne, które same lokalizują uszkodzenie, wyizolowują je i rekonfigurują w danym układzie w optymalny sposób, tak, aby w danej chwili maksymalnie dużo odbiorców nie było pozbawionych energii elektrycznej – dodał Nita.

Prof. Andrzej Kapłon z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki PŚk tłumaczył, że wspólne projekty mogą dotyczyć m. in. eliminacji zakłóceń obciążanych pracą sieci energetycznych, czy - w zakresie elektromobilności - budowy urządzeń pozwalających na bardzo szybkie ładowanie samochodów elektrycznych, tak by były one konkurencyjne w porównaniu z samochodami z silnikami spalinowymi. Trwają starania nad utworzeniem konsorcjum z udziałem kieleckiej uczelni, które zabiegałoby o środki unijne na realizację projektów związanych z elektromobilnością.

PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej jest trzecim pod względem wielkości z siedmiu oddziałów PGE Dystrybucja – dostarcza energię elektryczną do 800 tys. odbiorców w części województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego (16,5 tys. metrów kw. powierzchni kraju).

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci ok. 7 tys. studentów na 19 kierunkach i ponad 60 specjalnościach. Zatrudnia 514 nauczycieli akademickich. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane