PGE: oferta, jakiej jeszcze nie było

Kamil Zatoński
opublikowano: 13-10-2009, 06:38

Cena bliska górnej granicy widełek wydaje się zbyt wysoka.

Już dziś rusza największa w historii GPW oferta publiczna. Jej wartość może wynieść 5-6 mld zł, a po debiucie Polska Grupa Energetyczna ma szansę wskoczyć do pierwszej trójki największych firm warszawskiej giełdy. Zapisy przyjmuje konsorcjum kilkunastu biur maklerskich (ich pełna lista na stronach internetowych PGE), a w transzy inwestorów indywidualnych znajdzie się 10 proc. wszystkich oferowanych akcji. Ich liczba nie jest jeszcze określona: maksymalnie będzie to 259,5 mln.

Na taką ofertę czekały jednak przede wszystkim polskie fundusze i zagraniczni inwestorzy zainteresowani naszym rynkiem. W zależności od ich popytu cena w transzy instytucjonalnej może być nawet wyższa niż górne widełki przedziału cenowego 17,5-23 zł. To jednak mało prawdopodobne, m.in. dlatego, że już przy cenie 23 zł wskaźniki rynkowe dla spółki czynią jej akcje relatywnie droższymi od porównywalnych walorów firm europejskich (patrz tabela). Tymczasem bardziej właściwe byłoby dyskonto, choćby ze względu na stan liberalizacji naszego rynku (wciąż dużą rolę odgrywa na nim państwo) i ryzyko związane z możliwym nakazem rozdzielania działalności produkcyjnej od dystrybucyjnej.

Na tle zagranicznych rywali PGE wyróżnia się dziś jednak wyższymi wskaźnikami rentowności (pierwsze półrocze dla spółki było bardzo udane), a także niskim zadłużeniem. Na koniec czerwca relacja długu netto do EBITDA wynosiła niespełna 0,6. Tak niski wskaźnik ma tylko RWE, a średnia dla branży przekracza 3,5. PGE — w odróżnieniu od większości konkurentów — czeka jednak ogromny program inwestycyjny. Wartość nakładów w latach 2009-12 szacowana jest na 38,9 mld zł. W tej kwocie znajdą się m.in. wydatki na budowę nowych elektrowni konwencjonalnych, obiektów wykorzystujących źródła odnawialne, a także na modernizację istniejących aktywów. Do 4,8 mld zł spółka chce też wydać na przejęcia. Dlatego też już szykuje się do emisji euroobligacji o wartości 500 mln EUR (2,1 mld zł).

Od wysokości potrzeb pożyczkowych, sytuacji na rynku kredytowym (powinna się stopniowo poprawiać), a także kondycji budżetu państwa zależeć będzie wartość dywidend w kolejnych latach. Zarząd myśli o wypłacie premii zaliczkowej z zysku z 2009 r.. Według prognoz oferującego, zysk ten przekroczy 3,1 mld zł. Stopa dywidendy nie będzie jednak prawdopodobnie szczególnie zachęcająca, bo przy wypłacie trzeciej części zysku sięgnie mniej więcej 3 proc. Branżowi rywale również nie są nadzwyczaj hojni: przeciętna stopa dywidendy sięga 5 proc.

Papiery spółek energetycznych uchodzą za walory defensywne, tzn. za odporne na bessę, ale jednocześnie mniej dynamicznie rosnące w czasach hossy. Liczby tego niestety nie potwierdzają: średni wskaźnik beta (informuje właśnie o tym, jak poszczególne walory zachowują się względem rynkowych indeksów) dla europejskich przedstawicieli branży wynosi 0,93. Oznacza to tyle, że walory spółek energetycznych zyskują lub tracą w mniej więcej tym samym tempie co giełdowe indeksy. Bessa stulecia zabrała od szczytów przynajmniej połowę wartości większości firm, porównywalnych do PGE (licząc od szczytów hossy). Można to tłumaczyć tym, że w spadkowej fazie cyklu gospodarczego nawet te firmy nie mogą się ustrzec spadku zapotrzebowania na energię elektryczną i skutki tego są dużo mocniej odczuwalne, niż w przypadku choćby telekomów (ich przeciętna beta to 0,6). W pierwszym półroczu przychody PGE co prawda wzrosły w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku o 4 proc., ale było to wyłącznie zasługą uzyskania ponad dwukrotnie wyższych rekompensat z tytułu kontraktów długotermi- nowych.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Analitycy uznali, że cena za akcje PGE jest atrakcyjna. Wierzą w powodzenie wielkiej oferty.

Radosław Łukaszczuk, analityk Millennium DM

Wartość oferty PGE jest zgodna z naszymi oczekiwaniami. Jeszcze przed publikacją prospektu robiliśmy analizę porównawczą Polskiej Grupy Energetycznej z zagraniczną konkurencją. Wynikało z niej, że oferta największego holdingu energetycznego w Polsce będzie atrakcyjna. Po publikacji prospektu widać, że właśnie tak będzie. Dlatego spodziewam się dużego zainteresowania inwestorów indywidualnych i instytucji. Liczyłem jednak, że więcej niż 10 proc. oferowanych walorów trafi do transzy drobnych inwestorów. Tak się nie stało. Dlatego należy spodziewać się sporej redukcji w puli przeznaczonej właśnie dla tych inwestorów. To, że mamy do czynienia z dużą ofertą defensywnej spółki, która szybko powinna znaleźć się w indeksie WIG20, może przesądzić o dużym popycie ze strony instytucji. O ile inwestorzy indywidualni mogą traktować zakup akcji PGE jako inwestycje na krótko bądź z dłuższym horyzontem, o tyle duzi inwestorzy powinni traktować te inwestycję raczej długoterminowo.

Łukasz Janus, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego

Przy dolnej cenie z widełek (17,5 zł) oferta Polskiej Grupy Energetycznej wydaje się bardzo atrakcyjna. Cena powyżej 20 zł też nie przeraża. Już dawno nie mieliśmy do czynienia z dużą ofertą spółki z atrakcyjnej branży, w dodatku lidera sektora, więc spodziewam się dużego zainteresowania. Dobre wyniki, jakie osiąga PGE, jasno sprecyzowana ambitna strategia, bardzo dobre perspektywy oraz spodziewana stopa zwrotu na debiucie mogą przesądzić, że będzie to udana oferta. Oczekuję, że cena oferowanych akcji PGE może wynosić około 20 zł.

Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku

Biorąc pod uwagę szum medialny, z jakim mamy do czynienia przy tej ofercie, należy spodziewać się dużego zainteresowania. To powinno przełożyć się na konkretne zapisy i zdecydować o powodzeniu oferty. Już z racji tego, że to duża spółka, która szybko powinna znaleźć się w indeksie WIG20, inwestorzy będą chcieli mieć ją w swoim portfelu. Do tego obiecująco wygląda perspektywa wyników w ciągu najbliższych lat. Realizowane plany inwestycyjne pozwalają w bliskiej perspektywie oczekiwać poprawy wyników.

Paweł Puchalski , analityk DM BZ WBK

Oferta PGE wydaje się atrakcyjna pod względem cenowym (widełki 17,50-23 zł). Jeśli spółka powtórzy wynik z pierwszego półrocza w drugim, to nawet najwyższa cena nie wydaje się przesadnie wysoka. W związku z tym należy oczekiwać dużego zainteresowania spółką, która z marszu powinna wejść do indeksu WIG20 i odgrywać tam bardzo istotną rolę (7-8 proc. w indeksie). Potencjalne spowolnienie gospodarcze w Polsce w drugim półroczu 2009 i w latach 2010/11 oraz niepewność co do wartości przychodów z tytułu rekompensat KDT są kluczowymi czynnikami ryzyka dla wyników z drugiego półrocza tego roku i dla całej oferty.

Więcej o megaemisji czytaj również we wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu". 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane