PGE planuje przeznaczyć 41 mld zł na nowe moce wytwórcze

DI, ISB
opublikowano: 31-01-2008, 16:43

Polska Grupa Energetyczna (PGE) planuje przeznaczyć na budowę nowych mocy wytwórczych 41 mld zł w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu lat, poinformował w czwartek Krzysztof Noga z PGE.

"PGE planuje przeznaczyć 41 mld zł na nowe moce wytwórcze"- powiedział Noga w czwartek na Forum "Zmieniamy Polski Przemysł". Dodał, że spółka posiada już projekty o wartości 26 mld zł.

Noga podkreślił, że inwestycje jest trudno realizować przy obecnych, niskich, poziomach cenowych.

Program inwestycyjny PGE ma być częściowo, w pierwszej fazie, sfinansowany nową emisją akcji na giełdzie o wartości 3-4 mld zł przewidywanej na koniec 2008 roku.

Wartość PGE ma wzrosnąć do 70-85 mld zł do 2012 roku z 27 mld zł obecnie, poinformował wcześniej prezes PGE Paweł Urbański. Wzrost wartości będzie też związany z akwizycjami spółki, które mają się koncentrować na rynku polskim, ale także maja się odbyć w Europie Centralnej i Wschodniej.

Do 2012 roku udział PGE w rynku detalicznym ma wzrosnąć do 40-45%, co oznacza pozyskanie 2-3 mln nowych klientów. Obecnie spółka ma ok. 30% rynku detalicznego.

PGE to największa zintegrowane pionowo grupa energetyczna w Polsce. Dysponuje aktywami w wysokości 37,5 mld zł. Została powołana w maju 2007 roku poprzez wniesienie 85-proc. pakietów akcji spółek PGE Energia i BOT - Górnictwo i Energetyka do PSE w zamian za objęcie przez Skarb Państwa nowej emisji w podwyższonym w ten sposób kapitale spółki PSE, której nazwa została zmieniona na PGE. Do PGE Energia wniesiono wcześniej akcje Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) i ośmiu zakładów energetycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane