PGE przekłada sprzedaż Exatela

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 06-12-2010, 00:00

PGE opóźniła w niejasnych okolicznościach sprzedaż Exatela. Zysk z transakcji nie zasili kasy koncernu w tym roku.

PGE opóźniła w niejasnych okolicznościach sprzedaż Exatela. Zysk z transakcji nie zasili kasy koncernu w tym roku.

Polkomtel, operator sieci Plus i Mediatel miały dzisiaj zakończyć skończyć due diligence w Exatelu, operatorze drugiej co do wielkości sieci światłowodowej w Polsce. Nie zakończą. Polska Grupa Energetyczna (PGE) przesunęła sprzedaż Exatela na przyszły rok.

— To ze względu na potrzebę badania sieci zgłoszoną przez obu oferentów. Musieliśmy im dać dwa tygodnie. Oczekujemy, że podbije to ceny, choć transakcja przejdzie na następny rok — mówi osoba zbliżona do PGE.

Nowy harmonogram zakłada, że wiążące oferty pojawią się na stole do 4 stycznia. Przesunięcie czasowe nie jest może bardzo długie, ale będzie miało wpływ na tegoroczny zysk spółki zarządzanej przez Tomasza Zadrogę. Sprzedaż wycenianego na 700 (czasem nawet na 1 mld zł) operatora mogłaby podbić w górę wyniki energetycznego giganta w 2010 r. i poprawić nastrój akcjonariuszy, bo przynajmniej część zysku mogłaby pójść na wypłatę dywidendy.

Sieć Exatela faktycznie jest problemem, bo korzysta on z niej na podstawie szeregu umów z PSE Operator i ze spółkami energetycznymi grupy. Wiele się mówi o niejasności tych umów, co może stanowić duże ryzyko dla potencjalnego inwestora Exatela i znacząco wpłynąć na wycenę spółki. Tyle, że w dwóch niezależnych źródłach rynkowych usłyszeliśmy, że Mediatel wcale nie wnioskował o zwłokę w procesie kupna Exatela. Co skłoniło więc PGE do brzemiennego w finansowe skutki dla energetycznego potentata kroku, by opóźnić sprzedaż telekomu? "Parkiet" wskazywał na Polkomtel jako przyczynę opóźnień, spekulując w ubiegłym tygodniu, że akcjonariusze operatora sieci Plus nie zgodzili się podczas rady nadzorczej na tą transakcję i czekają na wycenę Nomury, głównego doradcy przy sprzedaży operatora sieci Plus. W trzech poważnych źródłach związanych z akcjonariuszami Polkomtela usłyszeliśmy zdecydowane zaprzeczenia tej teorii. O co więc tutaj chodzi? Szefowie GTS i Netii oskarżali PGE o brak przejrzystości procesu. Im dłużej ta transakcja trwa, tym częściej pojawiają się znaki zapytania. Najprościej byłoby, gdyby będąca spółką giełdową PGE odpowiedziała na te rosnące wątpliwości jasnym, jednoznacznym komunikatem.

— Z uwagi na konkurencyjność procesu, nie udzielamy komentarzy — mówi Sylwia Filimon z biura prasowego PGE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu