PGE: skonsolidowany zysk za 9 miesięcy wyniósł 4,8 mld zł

PAP
opublikowano: 08-11-2016, 20:37

Skonsolidowany zysk operacyjny Grupy PGE powiększony o amortyzację za trzy kwartały br. wyniósł 4,8 mld zł i był niższy o 23 proc. w stosunku do 2015 r. - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. Jak dodano zysk netto dla akcjonariuszy wyniósł 1,2 mld zł.

"Skonsolidowany zysk operacyjny spółki powiększony o amortyzację (EBITDA) za trzy kwartały 2016 r. wyniósł 4,8 mld zł. Spadek o 23 proc. w stosunku do 2015 r. wynika głównie z niższej dyspozycyjności aktywów na węgiel brunatny w dwóch pierwszych kwartałach raportowanego okresu" - podała w komunikacie spółka.

Jak wyjaśniono największy udział w zysku EBITDA Grupy PGE miał segment energetyki konwencjonalnej, który wyniósł ponad 2,4 mld zł. "Segment dystrybucji zakończył raportowany okres z wynikiem blisko 1,7 mld zł. Połączone segmenty sprzedaży hurtowej i detalicznej wygenerowały 320 mln zł, a segment energetyki odnawialnej 256 mln zł" - dodano.

Spółka podała też, że zysk netto dla akcjonariuszy wyniósł 1,2 mld zł.

PGE przypomniała, że w trzecim kwartale br. firma zaktualizowała swoją strategię biznesową. "Zgodnie z jej założeniami misją PGE jest zapewnianie bezpieczeństwa i rozwoju poprzez niezawodność dostaw, doskonałość techniczną, nowoczesne usługi i partnerskie relacje. Grupa odpowiada na zmiany zachodzące w otoczeniu biznesowym i zapowiada poprawę efektywności, większą elastyczność oraz poszukiwanie nowych obszarów biznesu" - zaznaczono.

W komunikacie czytamy ponadto, że produkcja netto energii elektrycznej w trzech kwartałach br,. wyniosła 39,04 TWh i była o 6 proc. niższa, niż rok wcześniej. Produkcja z węgla brunatnego spadła w tym czasie o 8 proc. rok do roku i osiągnęła poziom 27,15 TWh. Spadek produkcji węgla brunatnego to - jak tłumaczy spółka - efekt mniejszej dyspozycyjności opalanej tym paliwem Elektrowni Bełchatów.

"Kompleksowa modernizacja bloków 7-12 już się zakończyła i wszystkie jednostki są obecnie eksploatowane. Efektem tego są najwyższe wolumeny produkcji z węgla brunatnego w trzecim kwartale od początku 2016 r. (wzrost o 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu ub.r.). Produkcja energii z węgla kamiennego wyniosła 8,41 TWh i spadła o 6 proc. rok do roku ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie ze strony operatora systemu przesyłowego. Produkcja energii w elektrowniach wiatrowych wzrosła o 30 proc. rok do roku osiągając wartość 0,7 TWh" - dodano.

Grupa poinformowała ponadto, że nakłady na inwestycje w trzech kwartałach 2016 r. wyniosły 5,7 mld zł i były o 4 proc. niższe niż przed rokiem. Z tej kwoty, 2,6 mld zł przeznaczono na budowę nowych bloków w Opolu (zaawansowanie prac przekroczyło 60 proc.)

"Oczekujemy także na ostateczne ustalenia dotyczące kształtu rynku mocy w Polsce, po uwzględnieniu uwag zgłaszanych przez sektor. W nowym projekcie dopuszczono już możliwość zastosowania koszyków, które mogłyby wpłynąć na decyzje o nowych inwestycjach i projektach modernizacyjnych w całej branży" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PGE Henryk Baranowski. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane