PGE zamyka sprzedaż Exatela

MEW
opublikowano: 14-01-2011, 00:00

Zakończyła się transakcja będąca największą PR-owską katastrofą obecnego zarządu PGE.

Zakończyła się transakcja będąca największą PR-owską katastrofą obecnego zarządu PGE.

Fiaskiem zakończyła się sprzedaż Exatela, operatora 20 tys. km sieci światłowodowej, przez Polską Grupę Energetyczną (PGE).

PGE zdecydował się na zamknięcie procedury po tym, jak Polkomtel, w którym PGE ma mniejszościowe udziały, nie złożył oferty.

— Informacje o dalszych krokach odnośnie sprzedaży spółki zostaną podane w drugim kwartale 2011 r. Sprzedaż Exatela pozostaje elementem strategii PGE, która zakłada stopniowe wyzbywanie się aktywów pozaenergetycznych — podała PGE.

Operator sieci Plus nie dostał zgody rady nadzorczej (od głosu wstrzymał się Vodafone, a bez zgody wszystkich członków rady Polkomtel nie może przeprowadzić akwizycji). Polkomtel był jedynym podmiotem, który dotrwał do końca procesu. Wcześniej PGE odrzuciło Netię i GTS, a te zgodnie oskarżyły energetycznego giganta o nieprzejrzyste procedury. Z wyścigu o Exatela wycofał się Mediatel, który chciał kupić operatora przy finansowym wsparciu Netii. Mediatel krytykował PGE za utrudniane dostępu do informacji w trakcie due diligence.

— Zarząd PGE strzelił sobie w kolano — wizerunkowo transakcja wypadła bardzo źle, ponadto była przeprowadzona nieefektywnie i nieskutecznie. Niewątpliwym problemem był fakt, że PGE jest akcjonariuszem Polkomtela i Exatela. Rodzi to podejrzenia, że PGE chciało na siłę wcisnąć Exatela Polkomtelowi, ale nie wzięło pod uwagę, że dla niektórych akcjonariuszy operatora sieci Plus ważniejsze będzie powodzenie transakcji sprzedaży Polkomtela — mówi Konrad Księżpolski, analityk Wood Company.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu