PGE zarobiła w I kw. 1 mld zł

  • PAP
opublikowano: 15-05-2018, 20:17

PGE w I kwartale 2018 r. osiągnęła zysk netto w wysokości 1 mld zł, czyli 2 proc. więcej niż przed rokiem - poinformowało biuro prasowe Grupy PGE. Firma wypracowała zysk EBITDA w wysokości ponad 2,2 mld zł, notując 14-proc. wzrost rok do roku.

"Skonsolidowany zysk operacyjny spółki powiększony o amortyzację i odpisy aktualizujące (EBITDA) za I kwartał 2018 r. wyniósł ponad 2,2 mld zł i był o 14 proc. wyższy niż rok temu" - podano we wtorkowym komunikacie. "Wynik skorygowany, czyli oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych, wyniósł 2,2 mld zł, czyli o 17 proc. więcej niż rok temu" - podano. "To efekt akwizycji aktywów PGE Energia Ciepła, która przełożyła się na dodatkowy wolumen produkcji energii (+3,2 TWh) i dodatkowy wolumen sprzedanego ciepła (+15,2 PJ). Całkowity finansowy wpływ nowych aktywów to 445 mln zł na poziomie EBITDA" - zaznaczono w komunikacie.

Jak dodano, "największy udział w zysku EBITDA Grupy PGE w I kwartale 2018 r. miał segment Energetyki Konwencjonalnej (w tym PGE Energia Ciepła), który wyniósł blisko 1,3 mld zł". "Segment Dystrybucji zakończył raportowany okres z wynikiem ponad 638 mln zł. Segment Obrotu wygenerował 189 mln zł, a segment Energetyki Odnawialnej 114 mln zł" - podano.

Prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie, powiedział, że "to pierwszy pełny okres raportowania po włączeniu do Grupy PGE nowych aktywów". "Wypracowaliśmy w tym czasie dobry wynik EBITDA na poziomie powyżej 2,2 mld zł i miliardowy zysk netto. Przejęte przez nas aktywa istotnie się do tego przyczyniły, potwierdzając jednocześnie, jak korzystne dla naszej Grupy było skuteczne przeprowadzenie tej transakcji" - powiedział.

"Nowe aktywa wspierają naszą pozycję rynkową, czego dowodem są również osiągnięte wyniki operacyjne" - dodał prezes. "Zwiększyliśmy produkcję energii elektrycznej do poziomu 17,7 TWh, czyli o 18 procent. Z kolei sprzedaż ciepła potroiliśmy, osiągając wolumen ponad 23 PJ. To niemalże tyle, ile sprzedaliśmy przez cały ubiegły rok" - zaznaczył.

Jak dodano w komunikacie, "po pierwszym kwartale 2018 r. produkcja energii w Grupie wyniosła 17,66 TWh, z czego 9,82 TWh, czyli o 7 proc mniej niż w ubiegłym roku, pochodziło z węgla brunatnego". "To efekt większego obciążenia remontowego w Elektrowni Bełchatów oraz w Elektrowni Turów".

"Produkcja energii z węgla kamiennego wyniosła 5,71 TWh, co oznacza wzrost o 102 proc. w stosunku do okresu bazowego. To efekt ujęcia w raportowanych wynikach przejętych elektrociepłowni (EC Kraków, EC Gdańsk, EC Gdynia, EC Wrocław, EC Czechnica), które łącznie wyprodukowały 1,41 TWh oraz Elektrowni Rybnik, która wyprodukowała 1,22 TWh" - podano.

W komunikacie podano, że o "57 proc. wzrósł również wolumen produkcji z gazu, który w I kwartale 2018 r. wyniósł 1,49 TWh". "Na wynik ten wpłynęły również włączone do raportowania aktywa PGE Energia Ciepła (EC Toruń, EC Zielona Góra, EC Zawidawie), które łącznie wyprodukowały 0,53 TWh. Wolumen dystrybucji energii elektrycznej wyniósł po I kwartale 9,19 TWh, co oznacza wzrost o 3 proc. w stosunku do okresu bazowego" - dodano.

"Przejmując aktywa skupione obecnie w spółce PGE Energia Ciepła, Grupa PGE umocniła pozycję lidera na polskim rynku elektroenergetycznym i stała się największym dostawcą sieciowego ciepła z miejskich elektrociepłowni. Rok 2018 to dla PGE czas dalszego konsekwentnego rozwoju i realizowania założeń zaktualizowanej strategii biznesowej" - poinformowano.

"Grupa PGE kontynuuje realizację kluczowych projektów rozwojowych. Nakłady na inwestycje w I kwartale 2018 r. wyniosły 0,9 mld zł. Zaawansowanie prac przy budowie dwóch bloków w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1800 MW przekroczyło 90 proc. Realizowane są kolejne etapy i kamienie milowe projektu. Trwa rozruch zimny urządzeń bloku nr 5, natomiast w obszarze urządzeń głównych bloku nr 6 kontynuowane są m. in. prace instalacyjne na kotle" - przypomniano w informacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy