PGF planuje kolejne przejęcia, dwucyfrowy wzrost zysku w 2007 i 2008 r.

ISB
16-11-2007, 13:25

Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF), prowadzi rozmowy z kilkoma dystrybutorami farmaceutyków w różnych krajach Europy Środkowej i  spodziewa się dokonania kilku przejęć w 2008 roku. Spółka potrzymała plan dwucyfrowego wzrostu zysku w całym 2007 roku i chce zrealizować ten cel również w przyszłym roku, dzięki przejęciu w październiku kilku spółek litewskich, poinformowali przedstawiciele spółki w piątek.

"Rozmawiamy z wieloma firmami we wszystkich krajach Europy Centralnej. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się zrealizować więcej, niż jedną akwizycję. Nie jesteśmy skazani na jeden rynek, mamy dużą dowolność w doborze partnera" - powiedział prezes Jacek Szwajcowski podczas konferencji prasowej.

"Nie robimy inwestycji green-field, ale kupujemy dobre firmy z rynku. Będziemy starali się funkcjonować we wszystkich krajach Europy Centralnej" - dodał.

Prezes poinformował, że w Wielkiej Brytanii PGF otworzy pierwszą aptekę jeszcze w tym roku, a w I kw. 2008 roku spółka podejmie decyzję w sprawie ewentualnego wejścia na rynek irlandzki.

Na początku listopada PGF zamknęła transakcję przejęcia większościowych udziałów kilku dystrybutorów farmaceutyków na Litwie poprzez inwestycje w hurtownię farmaceutyczną Limedica oraz Gintarine Vaistine, zarządzającą łańcuchem aptek. Wartość transakcji w pierwszym etapie wynosi 22,5 mln euro.

Zysk netto PGF wyniósł 15,4 mln zł w III kw., a po trzech kwartałach wzrósł do 48,2%, co oznacza wzrost o 22,9% w skali roku.

"Trzeci kwartał, który zwyczajowo w naszej branży nie jest dobry, w tym roku był dla PGF rekordowy. Wzrost zysku netto w skali trzech kwartałów stawia nas w dobrej pozycji wobec planu utrzymania dwucyfrowej dynamiki zysku netto w skali całego roku 2007" - powiedział wiceprezes Jacek Daneuhauer.

"Liczymy, że m.in. dzięki przejęciu spółek litewskich tę dwucyfrową dynamikę uda się utrzymania w 2008 r." - powiedział Daneuhauer.

Przychody PGW po trzech kwartałach wyniosły 3,2 mld zł, co oznacza wzrost o 7,1% r/r i, jak zapewnił Daneuhauer, dynamika na tym poziomie utrzyma się do końca roku. W samym III kw. przychody spółki wyniosły 1,04 mld zł.

W strukturze przychodów po trzech kwartałach 44,6% stanowiła sprzedaż do aptek programu "Dbam o Zdrowie", 21% do aptek prywatnych, 15,4% stanowiła sprzedaż do szpitali i 9% sprzedaż przedhurtowa.

W III kw. PGF uruchomił portal i nowy kanał sprzedaży w Internecie, w ramach którego zamówione leki można odbierać w jednej z ponad 1,6 tys. aptek należących do programu "Dbam o Zdrowie". Na razie udział tego kanału w przychodach jest minimalny, choć jak zapewnia zarząd spółki, stale rośnie.

Na koniec września marża brutto PGF wyniosła 325,2 mln zł, co oznacza wzrost o 5,7% r/r, EBITDA wzrosła o 4,6% do 75,4 mln zł, a EBIT wzrósł o 8,0% r/r do 60,4 mln zł. (ISB)

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PGF planuje kolejne przejęcia, dwucyfrowy wzrost zysku w 2007 i 2008 r.