Czytasz dzięki

PGF podtrzymuje plan dwucyfrowego wzrostu zysku netto w 2005 r.

Internet Securities
opublikowano: 18-08-2005, 13:34

Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) podtrzymuje prognozy dwucyfrowego wzrostu zysku netto grupy w 2005 roku mimo spadku wyników w pierwszym półroczu, poinformowali na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele spółki.

Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF) podtrzymuje prognozy dwucyfrowego wzrostu zysku netto grupy w 2005 roku mimo spadku wyników w pierwszym półroczu, poinformowali na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciele spółki.

W pierwszym półroczu 2005 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży PGF wzrosły o 7,7% do 1,958 mld zł, a zysk netto spadł o 18,3% do 25,4 mln zł.

„Wyniki w wartościach bezwzględnych są niższe, ale nie jest to dla nas zaskoczenie po tak istotnych inwestycjach, jakie poczyniliśmy w drugim półroczu 2004 roku. Spadek jest wynikiem efektu wysokiej bazy z pierwszego półrocza 2004” – powiedział dziennikarzom Jacek Dauenhauer, dyrektor finansowy PGF.

„Dane finansowe, które zaprezentowaliśmy, w pełni uzasadniają naszą prognozę, która mówiła, że 2005 rok zakończymy zyskiem netto z dynamiką dwucyfrową” – dodał Jacek Szwajcowski, prezes spółki.

W 2004 roku grupa PGF, której udział w rynku farmaceutycznym sięga ok. 20%, miała 42 mln zł zysku netto, ale po dostosowaniu zasad księgowania do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) zysk netto wyniósł ok. 47 mln zł.

Szwajcowski powiedział też, że osiągnięcie dwucyfrowej dynamiki wzrostu wyniku netto będzie możliwe dzięki wzrostowi sprzedaży, istotnej obniżce kosztów w tym kosztów finansowych m.in. dzięki niższym stopom procentowym.

Dauenhauer dodał, że proces restrukturyzacji zapoczątkowany w spółkach należących do PGF, takich jak Cefarm Łódź czy Apteki Polskie, powoduje, że koszty w tych spółkach są już niższe.

„Są już zauważalne tendencje do zmniejszania tych kosztów i jest to efekt procesów restrukturyzacji w Cefarmie Łódź. W tej chwili obserwujemy tendencje do wzrostu sprzedaży powyżej rynku przy jednoczesnym zmniejszaniu kosztów, co powinno doprowadzić do tego, że Cefarm Łódź do końca roku nie powinien być już deficytowy” – powiedział Dauenhauer.

Prezes Szwajcowski powiedział również, że spółka Pharmena zajmująca się produkcją kosmetyków i farmaceutyków, w której PGF ma 47,6% udziałów, w sierpniu utworzyła w USA spółkę zależną – Pharmena North America Inc. Pharmena objęła w nowej spółce 80% udziałów, a pozostałe 20% objęła amerykańska firma Krantz and Bender Holdings Inc.

„Pomysł wejścia na rynek amerykański otwiera przed Pharmeną duże możliwości. Mamy nadzieję, że zostaną one w pełni wykorzystane i nasza inwestycja będzie bardzo udana” – powiedział Szwajcowski.

PGF kupiła udziały w Pharmenie w 2003 roku za 1,0 mln zł.

Prezes Pharmeny Konrad Palka powiedział, że dzięki pozyskanym od inwestorów amerykańskich środkom finansowym w wysokości ok. 10 mln USD nowa spółka będzie prowadziła badania zmierzające do rejestracji innowacyjnego leku naczynioprotekcyjnego oraz rozpocznie w 2006 roku na rynku amerykańskim sprzedaż swych produktów, takich jak szampon zapobiegający wypadaniu włosów Dermena.

Dodał, że produkcja leku innowacyjnego jest kwestią kilku lat.

Prezes Szwajcowski nie chciał zdradzić, czy PGF rozważa zwiększenie zaangażowania w Pharmenę. „Będziemy analizowali sytuację na bieżąco” – powiedział jedynie.

Obroty Pharmeny w 2004 roku wyniosły 3,6 mln zł, a w 2005 roku mają wzrosnąć do 4,0 mln zł. Rentowność brutto wyniosła odpowiednio 9,0% i 10% w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane