PGG na plusie po III kw.

PAP
opublikowano: 23-10-2017, 16:06
aktualizacja: 23-10-2017, 16:07

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski potwierdził w poniedziałek, że po trzech kwartałach br. Polska Grupa Górnicza osiągnęła kilkadziesiąt milionów zł zysku. W połowie listopada kondycja finansowa spółka ma być oceniona ponownie, również pod kątem postulatów finansowych załogi.

W poniedziałek w PGG spotkał się zespół złożony z przedstawicieli zarządu PGG i związkowców, przy udziale Tobiszowskiego, by ocenić wyniki spółki za trzy kwartały br. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, oceny tego zespołu mogą być podstawą dalszych rozmów na temat postulatów finansowych załogi PGG.

Zobacz więcej

Górnictwo, kopalnia, węgiel

ARC

Jak poinformował po spotkaniu wiceminister, ocena wyników PGG za trzy kwartały wypadła dobrze, a kolejne spotkanie zaplanowano na 13 lub 20 listopada - wówczas znane będą już wyniki spółki za październik oraz bardziej szczegółowe prognozy na listopad i grudzień. Ma to być podstawą do rozmów ze związkami na tematy finansowe.

"Podjęliśmy decyzję, że spotykamy się ponownie w listopadzie (...). Na tym spotkaniu chcemy, po przeanalizowaniu października i prognoz na listopad-grudzień, pochylić się nad możliwością realizacji zapisów porozumienia z 19 kwietnia (ubiegłego roku - PAP) - mówię również o pewnych kwestiach płacowych, ale i realizacji założeń funkcjonowania PGG" - relacjonował Tobiszowski.

W porozumieniu sprzed półtora roku, poprzedzającym przekazanie kopalń ówczesnej Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej, związkowcy zgodzili się m.in. na zawieszenie na dwa lata wypłat nagrody rocznej - tzw. czternastej pensji. W dokumencie zapisano jednak także, że w przypadku osiągnięcia przez firmę lepszych od zakładanych wyników, "czternastka" lub jej część za jeden rok mogłaby zostać wypłacona. Tobiszowski potwierdził w poniedziałek, że listopadowe rozmowy mają dotyczyć także zawieszonej obecnie "czternastki".

"Ważne, żebyśmy umieli nałożyć na kondycję finansową PGG te zapisy, które ujęliśmy wtedy w porozumieniu, aby z jednej stron faktycznie je realizować, z drugiej - budować stabilność PGG, wyciągając wnioski z przeszłości" - powiedział wiceminister, wskazując, że efektem listopadowego spotkania ma być m.in. ocena, czy "ten dobry trend, który się pojawił, będzie podtrzymany", a prognozy korzystne, co mogłoby zaowocować decyzjami finansowymi korzystnymi dla pracowników.

Związkowe postulaty, zgłaszane wobec lepszych od zakładanych wyników spółki, wiążą się m.in. właśnie z zawieszeniem wypłat 14. pensji. W połowie tego roku strona społeczna wystąpiła z wnioskiem o przywrócenie "czternastki". Przedstawiciele strony społecznej anonsowali też, iż chcą m.in. negocjować wypłatę jednorazowej nagrody; wstępnie była mowa o kwocie powyżej 2 tys. zł brutto. Wiosną załoga PGG dostała już 1,2 tys. zł nagrody.

Tobiszowski nie ujawnił dokładnego wyniku finansowego PGG po trzech kwartałach tego roku, uznał go jednak za - jak mówił - "dobry", rzędu kilkudziesięciu milionów zł.

"Na pewno nie ma na koncie PGG wyniku ujemnego (...), jest to rzeczywiście parędziesiąt milionów w plusie, dlatego jeszcze w listopadzie chcemy to doprecyzować, żebyśmy nie pomylili się w prognozach i w samym wykonaniu. Mamy trzy kwartały za sobą, dołożymy październik, prognozy na listopad-grudzień, i będziemy rozstrzygać, jeśli chodzi o zobowiązania finansowe" - podsumował wiceminister.

Tobiszowski podał też, że przedstawiciele zarządu PGG zdali podczas poniedziałkowego spotkania relację z pobytu w Brukseli, gdzie rozmawiali z reprezentantami Komisji Europejskiej o jej akceptacji dla dokonanego wiosną tego roku - w ramach kolejnego etapu restrukturyzacji górnictwa - włączenia do PGG kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego. "Informacje z Brukseli są pozytywne. Mam nadzieję, iż powolutku zmierzamy do finału w ocenie (przez KE - PAP) procesu związanego z powołaniem PGG" - skomentował wiceminister energii.

Przed tygodniem Tobiszowski poinformował, że tegoroczny wynik finansowy PGG powinien być lepszy od zakładanego, mimo mniejszego niż początkowo planowano wydobycia węgla. W miniony czwartek, podczas wystąpienia w Senacie, wiceminister szacował ubytek w wydobyciu PGG w tym roku wobec pierwotnego planu na ok. 1 mln ton

Po pierwszym półroczu br. PGG osiągnęła 8 mln zł zysku. Na początku roku przedstawiciele PGG anonsowali możliwość wypracowania w całym 2017 r. ok. 400 mln zł zysku, później jednak grupa nie komentowała już tych prognoz. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu