PGK Biłgoraj w gronie Gazel Biznesu

Mirosław Konkel
30-09-2010, 00:00

Samorządowa spółka pokazuje, że jednocześnie można służyć mieszkańcom i zarabiać.

Samorządowa spółka pokazuje, że jednocześnie można służyć mieszkańcom i zarabiać.

"Gazela Biznesu" to tytuł, którym nasza redakcja już od dziesięciu lat wyróżnia małe i średnie firmy. Oczywiście tylko te najbardziej dynamiczne, które mogą się pochwalić przyrostem sprzedaży w ostatnich latach i które notują zyski. Warunek ten spełniają także niektóre spółki komunalne, co dziwi o tyle, że ich celem nie jest przecież osiąganie zysków, ale zaspokajanie potrzeb lokalnej społeczności. Oba cele da się z powodzeniem połączyć, co pokazuje kontrolowane przez gminę Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK) w Biłgoraju. Od 2006 do 2008 r. obroty spółki wzrosły o 125,9 proc. To w rankingu Gazel z województwa lubelskiego dało jej 94. miejsce w grupie 142 wyróżnionych firm.

Andrzej Furmanek, szef PGK, tłumaczy, że spółka, zatrudniająca 130 osób, nie szczędzi pieniędzy na budowę i modernizację infrastruktury. Działa wszak na obszarze miasta i siedmiu okolicznych gmin, czyli na obszarze, zamieszkałym przez około 80 tys. ludzi. Dumą prezesa jest zmodernizowana w 2006 r. oczyszczalnia ścieków, która osiąga bardzo dobre wskaźniki redukcji zanieczyszczeń.

— Priorytetem firmy jest ekologia. Dlatego m.in. rozwijamy selektywną zbiórkę odpadów. Około 14 proc. śmieci trafia do recyklingu — wyjaśnia Andrzej Furmanek.

W 2010 r. spółka rozpoczęła projekt, w którego ramach zostanie zbudowana kompostownia osadów ściekowych i organicznych pozyskanych z selektywnej zbiórki, zrekultowana kwatera składowiska i zakupiona nowoczesna śmieciarka. Zadanie, rozłożone na lata 2010-13, pochłonie ponad 7 mln zł.

— Podstawowym celem inwestycji jest zmniejszanie ilości deponowanych na składowisku odpadów biodegradowalnych oraz ograniczanie szkodliwego oddziaływania składowiska na tereny przyległe — mówi szef PGK.

To jednak kosztuje. Źródłem finansowania inwestycji są zarówno własne pieniądze, jak i uzyskane w formie pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, którego biłgorajska Gazela jest stałym klientem.

W 2009 r. samorządowe przedsiębiorstwo z województwa lubelskiego obchodziło 50-lecie istnienia. W nowe półwiecze firma wchodzi z nowymi inwestycjami. Chodzi o budowę 13 km kanalizacji sanitarnej w Biłgoraju. Ponad połowa pieniędzy ma pochodzić z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Andrzej Furmanek nie ukrywa, że działania inwestycyjne i proekologiczne, choć konieczne, powodują też obciążenie kieszeni klientów. Jednak — zaznacza — ceny są ustalane na umiarkowanym poziomie, uwzględniającym możliwości społeczeństwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / PGK Biłgoraj w gronie Gazel Biznesu