PGNiG chce być w konsorcjum zarządzającym ukraińskimi gazociągami

25-06-2004, 14:14

ISB: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) jest zainteresowane udziałem w międzynarodowym konsorcjum do eksploatacji ukraińskich gazociągów, powiedział podczas wizyty na Ukrainie prezes PGNiG Marek Kossowski, jak podała w piątek ukraińska agencja Ukrainski Nowini.

„My też chcemy wziąć udział w tym projekcie” – powiedział Kossowski podczas polsko-ukraińskim forum gospodarczego.

Agencja przypomniała, że w maju Naftogaz Ukrainy, rosyjski koncern Gazprom i niemiecki Ruhrgas uzgodniły już warunki uczestnictwa strony niemieckiej w konsorcjum.

W styczniu 2003 roku Naftogaz Ukrainy i Gazprom zarejestrowały konsorcjum, w którym objęły po 50% udziałów. Nowe ciało rozpocznie działalność dopiero po określeniu jego modelu, co – według wcześniejszych zapowiedzi – może nastąpić najwcześniej w listopadzie tego roku.

Strona ukraińska prowadziła wcześniej rozmowy o udziale w konsorcjum także z Gas de France oraz firmami włoskimi, podała agencja.

Tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy wynosi ok. 100 mld m. sześc. dziennie. Odbiorcami są kraje Europy i Turcja.

Według wcześniejszych zapowiedzi, PGNiG planuje wydobywać i importować 300-500 mln m. sześc. gazu rocznie z Ukrainy w latach 2006-2007 roku. PGNiG podawało też, że chce zainwestować w 2004 roku 30 mln USD w spółkę wydobywczą na Ukrainie Dewon, w której polski monopolista ma 36,38% udziałów, a Naftogaz Ukrainy – 25,00%. (ISB)

tom/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / PGNiG chce być w konsorcjum zarządzającym ukraińskimi gazociągami