PGNiG chce dodać energii start-upom

Materiał partnera
opublikowano: 24-10-2017, 14:27
aktualizacja: 24-10-2017, 14:41

Tworzenie nowych rozwiązań technologicznych w sektorze naftowo-gazowniczym wymaga dużych kompetencji, doświadczenia oraz odpowiedniego wsparcia. Współpraca branżowych firm oraz instytucji ze start-upami jest niezbędna, aby można było wprowadzać w życie innowacyjne rozwiązania dla branży energetycznej.

Inkubator InnVento stworzony przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wspiera naukowców oraz początkujących przedsiębiorców w realizacji projektów dla branży energetycznej. To pierwsza taka inicjatywa w sektorze naftowo-gazowniczym w Polsce. Innowacyjne rozwiązania technologiczne, które tu się rozwiną, będą wdrażane w spółkach z Grupy Kapitałowej PGNiG.

Z InnVento korzystają już dwa startupy. Predictail pracuje tu nad projektem pozwalającym przewidywać usterki infrastruktury przy pomocy analizy Big Data. Natomiast Fintech Trends skupia się na nowych rozwiązaniach finansowych, które PGNiG może zastosować np. w sprzedaży czy obsłudze klienta. Spółka finalizuje rozmowy z nowymi start-upami, które w najbliższym czasie dołączą do InnVento. Jeden z nich zaprojektował podwodnego robota, którego można wykorzystać do planowania ułożenia lub serwisowania gazociągów na dnie zbiorników wodnych. Inny pomoże wdrożyć najnowocześniejsze metody szkolenia pracowników wykorzystujące wirtualną i poszerzoną rzeczywistość. PGNiG zaprosiła też do współpracy autorów interaktywnej platformy wideo do komunikacji z klientami i partnerami oraz cyfrowego rozwiązania wspierającego otoczenie pracowników.

— Od początku funkcjonowania InnVento zgłosiło się do nas już ponad 70 młodych firm zainteresowanych współpracą. Wkrótce podejmiemy też decyzję o formie współpracy biznesowej ze start-upami — mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes ds. rozwoju PGNiG SA.

Program InnVento wspierają Instytut Nafty i Gazu, Izba Gospodarcza Gazownictwa i ARP SA, a patronuje mu Ministerstwo Energii.

Start-upy mają do dyspozycji sprzęt i przestrzeń biurową oraz dostęp do ekspertów z grupy PGNiG. W listopadzie w InnVento odbędzie się hackathon — konkurs dla programistów, pasjonatów matematyki użytkowej i start-upów polegający na opracowaniu i usprawnieniu działań związanych z zabezpieczaniem cen energii na rynku hurtowym. Zainteresowanych czeka także konferencja o pracy w chmurze i cyberbezpieczeństwie.

Poza InnVento PGNiG współtworzy też program akceleracji MIT Enterprise Forum Poland, którego celem jest przyspieszenie komercjalizacji pomysłów technologicznych. Dwie rundy akceleracyjne pozwoliły nawiązać spółce współpracę z kolejnymi start-upami. SEP Innovation oferuje sensory i oprogramowanie do przetwarzania danych z liczników energii. Vortex Oil Engineering pracuje nad rozwiązaniem zwiększającym wydajność wydobycia ropy naftowej ze złóż poprzez zmniejszenie zużycia wody. Lerta HusarLabs tworzy aplikację dostarczającą klientom cennych informacji zwrotnych o zużyciu energii. Nad aplikacją identyfikującą sprzęt i urządzenia terenowe pracuje także start-up DIMMT. Natomiast BZB UAS tworzy drona wykrywającego anomalie gazu przez specjalne czujniki.

— Innowacje to nie tylko nowe rozwiązania, ale też usprawnianie już istniejących. Obecnie w grupie PGNiG realizujemy blisko 150 projektów związanych z innowacjami technologicznymi. Wierzę, że większość z nich pozwoli nam rozwinąć działalność PGNiG i wzmocnić naszą pozycję na rynku energetycznym — dodaje wiceprezes PGNiG SA.

W ciągu 5 lat PGNiG zainwestuje w rozwój innowacji 680 mln zł. Starania o finansowanie zewnętrzne dla kilku projektów mogą dać dodatkowo co najmniej 300 mln zł. Niebawem spółka wraz z NCBR i OGP GazSystem rozpocznie program Innowacyjne Gazownictwo. Będzie to największe przedsię- wzięcie badawczo-rozwojowe w historii PGNiG. Do wzięcia w konkursach będzie łącznie 400 mln zł na sfinansowanie innowacji technologicznych dla polskiego gazownictwa.

Spółka chce wspierać także rozwój polskich technologii satelitarnych, które może wykorzystać np. do badań terenu pod kątem perspektywicznych złóż. Zaangażowała się w program rozwoju kadr dla polskiego sektora kosmicznego realizowany przez ARP SA.

— Poprzez współpracę wielkiego przemysłu ze światem nauki, małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz kreatywnymi start-upami osiągamy efekt synergii. Tworzymy dobre warunki dla polskich innowacji i tym samym realizujemy wizję szybkiego rozwoju polskiej gospodarki — podkreśla Łukasz Kroplewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PGNiG chce dodać energii start-upom