PGNiG chce oddzielić działalność handlową od dystrybucyjnej od 2007 r.

Internet Securities
23-05-2006, 15:55

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce do końca roku przeprowadzić rozdzielenie działalności handlowej od dystrybucyjnej w grupie kapitałowej i przekształcić część spółek gazowych w operatorów systemów dystrybucji poprzez wydzielenie z nich działalności handlowej, która zostanie przeniesiona do spółki-matki, zapowiedział we wtorek prezes PGNiG Bogusław Marzec.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce do końca roku przeprowadzić rozdzielenie działalności handlowej od dystrybucyjnej w grupie kapitałowej i przekształcić część spółek gazowych w operatorów systemów dystrybucji poprzez wydzielenie z nich działalności handlowej, która zostanie przeniesiona do spółki-matki, zapowiedział we wtorek prezes PGNiG Bogusław Marzec.

„Chcemy to zrealizować do końca roku, aby od 1 stycznia ruszyć już z nową strukturą” – powiedział Marzec podczas konferencji prasowej.

Według niego, głównym celem jest dostosowanie funkcjonowania spółki do prawa energetycznego i dyrektyw unijnych. Rozdzielenie działalności handlowej od technicznej dystrybucji gazu musi nastąpić najpóźniej do 1 lipca 2007 roku.

Jednak PGNiG liczy na to, że zmniejszą się koszty w sferze informatycznej, choć – jak podkreśla prezes – nie będą to znaczące oszczędności.

Obecnie w grupie PGNiG znajduje się sześć spółek gazownictwa (Dolnośląska, Górnośląska, Karpacka, Mazowiecka, Pomorska i Wielkopolska), które zajmują się zarówno dystrybucją, jak i sprzedażą gazu, głównie odbiorcom detalicznym.

Natomiast ponad 6,3 mln klientów, głównie detalicznych, zostanie przeniesionych do oddziału obrotu PGNiG, który będzie bezpośrednio ich obsługiwał. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PGNiG chce oddzielić działalność handlową od dystrybucyjnej od 2007 r.