PGNiG chce współpracować z Ukraińcami przy tranzycie gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-03-2005, 14:21

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chciałoby wziąć udział w polsko-niemiecko-ukraińskiej współpracy, która mogłaby objąć m.in. prowadzony poprzez wspólną spółkę tranzyt gazu przez Ukrainę i Polskę na Zachód - poinformował w środę prezes PGNiG Marek Kossowski.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chciałoby wziąć udział w polsko-niemiecko-ukraińskiej współpracy, która mogłaby objąć m.in. prowadzony poprzez wspólną spółkę tranzyt gazu przez Ukrainę i Polskę na Zachód - poinformował w środę prezes PGNiG Marek Kossowski.

"Współpraca z VNG układa nam się dobrze. Uzgodniliśmy utworzenie dwóch spółek przesyłowej w północno-zachodniej Polsce i handlowej. Umowy czekają na decyzję walnego zgromadzenia akcjonariuszy" - powiedział Kossowski.

"Ostatnio doszły nowe okoliczności. Zainteresowani tym projektem są partnerzy ukraińscy. Źle by się stało, gdybyśmy nie wzięli udziału w projekcie z Ukraińcami" - dodał.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo parafowało w styczniu z niemiecką spółką gazową VNG umowy powołania spółek przesyłowej i handlowej, które będą obsługiwały mający powstać w przyszłym roku nowy gazociąg łączący Polskę z Niemcami.

Obie spółki chcą wybudować nowy gazociąg o zdolnościach przesyłowych pozwalających na swobodny handel gazem pomiędzy Polską a pozostałymi krajami Unii Europejskiej.

Ostatnio prasa informowała, że do współpracy polsko-niemieckiej mogliby dołączyć Ukraińcy oraz że trwają rozmowy w sprawie utworzenia polsko-niemiecko-ukraińskiej spółki lub spółek, które zajęłaby się tranzytem gazu przez Ukrainę i Polskę do Europy Zachodniej. Dyskutowany jest także udział ukraińskiego partnera w spółce handlowej VNG i PGNiG oraz możliwości współpracy przy wykorzystaniu podziemnych magazynów gazu na Ukrainie i w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / PGNiG chce współpracować z Ukraińcami przy tranzycie gazu