PGNiG chwali się wzrostem sprzedaży

AR
opublikowano: 12-03-2020, 12:33

W 2019 roku grupa PGNiG sprzedała o ok. 6 proc. więcej gazu rok do roku. To dało przychód na poziomie 42,02 mld zł.

W czwartek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozesłało mediom informację o wynikach finansowych za ubiegły rok. Cała grupa kapitałowa osiągnęła 42,02 mld zł przychodu, czyli o 2 proc. więcej niż rok wcześniej.  Wynik EBITDA wyniósł 5,5 mld zł, a zysk netto 1,37 mld zł.  

– W minionym roku sprzedaliśmy ogółem o około 6 proc. więcej gazu i to mimo wyższych temperatur w I i IV kwartale 2019 roku, lecz z drugiej strony nadpodaż LNG miała i ma cały czas wpływ na niskie ceny surowca na światowych rynkach. Na Towarowej Giełdzie Energii gaz był średniorocznie aż o 35 proc. tańszy niż rok wcześniej, co istotnie wpłynęło na poziom przychodów z jego sprzedaży – komentuje  Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG. 

Rok 2019 przyniósł zmianę w strukturze importu. Udział gazu ziemnego sprowadzanego z Rosji spadł z 67 do 60 proc. Wzrósł natomiast udział LNG – z 20 do 23 proc. Wolumen importu skroplonego gazu wzrósł z 2,71 mld m sześc. w 2018 roku do 3,43 mld m sześc. w 2019 roku.

– Wszyscy uczestnicy na globalnym rynku gazu zmagają się obecnie z wyzwaniem niskich cen surowca. Nie należy jednak zapominać, że wciąż znacząco rośnie popyt na to paliwo, co potwierdzają światowe prognozy. W tych okolicznościach konsekwentnie i dynamicznie rozwijamy dywersyfikację importu gazu ziemnego, zapewniając w ten sposób Polsce bezpieczeństwo energetyczne. W 2019 roku sprowadziliśmy do Polski ponad 27 proc. więcej LNG niż rok wcześniej – dodał prezes PGNiG.  

Grupa informuje także, że na jej wyniki finansowe wpływ miało zawiązanie odpisów na rzeczowy majątek trwały w IV kwartale 2019 roku – przede wszystkich w segmentach „poszukiwanie i wydobycie” (na poziomie 212 mln zł) oraz „obrót i magazynowanie” (na poziomie 339 mln zł), a także odpisu związanego z aktualizacją wartości pakietu udziałów w Polskiej Grupie Górniczej  (PGG) na kwotę ok. 272 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane