PGNiG ciuła grosz na zimę

Anna Bytniewska
opublikowano: 06-09-2010, 00:00

Monopolista stara się w URE o podwyżkę cen, choćby na dwa miesiące.

Monopolista stara się w URE o podwyżkę cen, choćby na dwa miesiące.

16 września dowiemy się, czy od 1 października czeka nas kolejna podwyżka cen gazu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) od kilku tygodni zabiega o podniesienie obecnej taryfy, która miała obowiązywać do 30 listopada.

— Potrzebujemy dodatkowych funduszy na zakupy gazu zimą — wyjaśnia wiceprezes Sławomir Hinc.

Ile pieniędzy brakuje PGNiG, by zaspokoić zimowe zapotrzebowanie krajowych odbiorców?

— Nie mogę tego powiedzieć, ponieważ ujawniłbym tym samym, o jaką podwyżkę cen gazu się staramy — odpowiada Sławomir Hinc.

Nie chce też ujawnić prognozy dostaw na najbliższą zimę.

Gdyby Urząd Regulacji Energetyki (URE) zgodził się na korektę taryfy, objęłaby ona tylko dwa miesiące. Potem możemy spodziewać się kolejnego wniosku PGNiG: o podwyżkę albo o przedłużenie obecnej taryfy.

Po pierwszym półroczu PGNiG miało dodatnią marżę na sprzedaży gazu wysokometanowego: 4 proc. Dzięki mroźnej zimie udało się spółce poprawić ten wskaźnik, który rok wcześniej wynosił minus 16 proc. Jednak w samym II kwartale marża była już ujemna i wyniosła minus 3 proc, i to mimo o 30 proc. mniejszego jednostkowego kosztu zakupu gazu z importu w I półroczu.

Cena gazu z importu pójdzie w górę w ślad za notowaniami ropy naftowej, których zmiany przekładają się na nią z dziewięciomiesięcznym opóźnieniem. Ostatni szczyt notowań ropy był w kwietniu i maju, więc odbiją się one na gazie w pierwszych miesiącach zimy. Co prawda PGNiG wynegocjowało z Gazpromem rabat cenowy, ale dopóki aneks do umowy z Rosjanami nie wejdzie w życie, można o rabacie zapomnieć.

Tymczasem monopolista rozmawia z regulatorem o taryfie.

— Jesteśmy wzywani do uzupełnienia informacji oraz do zmniejszenia proponowanej korekty taryfy. Liczymy, że prędzej czy później osiągniemy kompromis —podkreśla Sławomir Hinc.

URE nie chce komentować negocjacji z gazowym monopolistą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane