PGNiG: emisja nowych akcji była zrealizowana zgodnie z prawem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-11-2005, 18:58

Proces emisji nowych akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) był zrealizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i programem rządowym z 5 października 2004 r. - poinformował zarząd spółki w czwartkowym oświadczeniu.

Proces emisji nowych akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) był zrealizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i programem rządowym z 5 października 2004 r. - poinformował zarząd spółki w czwartkowym oświadczeniu.

    Oświadczenie PGNiG jest odpowiedzią na zarzut przedstawiony w środę w Sejmie przez ministra skarbu Andrzeja Mikosza. Minister powiedział, że dokonane przez poprzedni rząd upublicznienie akcji PGNiG było "strasznym błędem" i "skandalem". Ocenił również, że "w spółkę jest wpisany strategiczny konflikt między akcjonariuszem, którym jest Skarb Państwa, a inwestorami finansowymi".

    "Nie możemy zgodzić się z opinią, iż proces ten (emisji nowych akcji - PAP) był błędem" - informuje PGNiG w przesłanym PAP komunikacie.

    Zarząd PGNiG twierdzi, że zarzut ten "nie jest prawdą". Przedstawiciele PGNiG uważają, że wzrost wartości spółki i jej dobra kondycja finansowa leżą zarówno w interesie inwestorów prywatnych, jak i Skarbu Państwa. "PGNiG należy do cennych aktywów SP i przynosi państwu polskiemu przychody nie tylko z podatków, ale również w postaci dywidendy wypłacanej z zysku Skarbowi Państwa" - napisano w komunikacie.

    Zarząd spółki tłumaczy, że przeprowadzenie oferty publicznej PGNiG było konieczne, aby uzyskać środki na inwestycje związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego w tym w szczególności wzrostu wydobycia krajowego gazu i ropy naftowej.

    "Teza, że PGNiG nie musiało podnosić kapitału, ponieważ byłoby w stanie finansować inwestycje z posiadanych środków jest nieprawdziwa" - czytamy w komunikacie.

    Zarząd PGNiG wyjaśnił, że w przypadku braku wprowadzenia akcji do publicznego obrotu spółka mogła mieć problem z pozyskaniem pożądanej wielkości i kombinacji źródeł finansowania. "Argument ten ma szczególne znaczenie w kontekście rozwiniętego programu inwestycyjnego spółki. Brak możliwości publicznego oferowania akcji ogranicza zwiększanie kapitału własnego do funduszy generowanych ze źródeł wewnętrznych" - podała spółka.

    Zarząd PGNiG nie zgadza się także z zarzutem, że spółka nie posiada planów inwestycyjnych. "Na lata 2005-2008 PGNiG przygotowało plany inwestycyjne, które obejmują całkowite nakłady na poziomie ok. 8 mld 750 mln zł" - poinformowano w komunikacie. 

    Zarząd poinformował także, że PGNiG funkcjonuje w sposób całkowicie przejrzysty i jako spółka publiczna jest bardziej transparentna niż przed debiutem giełdowym. "Spełnia wszystkie wymogi prawa związane z obowiązkiem informacyjnym spółki notowanej na GPW" - czytamy w komunikacie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane