PGNiG: Gazprom wstrzymuje dostawy od środy

PAP, Kamil Zatoński, Bloomberg
opublikowano: 26-04-2022, 17:04

We wtorek wieczorem PGNiG poinformowało, że odmówiło Gazpromowi zapłaty za gaz z kontraktu jamalskiego w rublach. Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski.

PAP donosi, że Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach.

W komunikacie PGNiG informuje, że w jego ocenie wstrzymanie dostaw gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego. W związku z tym spółka podejmie stosowne działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktu, oraz zastrzega sobie prawo do skorzystania z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych.

PGNiG i Gaz-System poinformowały, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze.

- Obecnie infrastruktura przesyłowa zarządzana przez GAZ-SYSTEM funkcjonuje bez zakłóceń. Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem - głosi komunikat.

PGNiG zapewnia, że jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków m.in. poprzez połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz Terminal LNG w Świnoujściu, który sukcesywnie zwiększa liczbę obsługiwanych metanowców. Uzupełnieniem bilansu jest krajowe wydobycie gazu oraz zapasy paliwa zgromadzone w podziemnych magazynach gazu.

– Obecnie stan zapełnienia magazynów wynosi ok. 80 procent i jest znacząco wyższy niż w analogicznym okresie w poprzednich latach - podkreśla spółka.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział PAP, że wszyscy dotychczasowi odbiorcy gazu w Polsce otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili.

– Wszyskie nasze potrzeby gazowe mogą być zrealizowane z innych kierunków [niż rosyjski - PAP] - podkreślił.

Wcześniej tego samego dnia złoty mocno tracił na wartości po nieoficjalnych informacjach Onetu, że Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego.

Kurs EUR/PLN podskoczył do 4,71 zł, ale po chwili wrócił do około 4,68 zł.

Onet powoływał się na źródła rządowe i w PGNiG.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała we wtorek wieczorem na Twitterze, że "Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach". W rozmowie z PAP powiedziała, że “dziś nie widzimy żadnej potrzeby, by korzystać z magazynów gazu; co więcej, będziemy się starali je nadal uzupełniać do pełnego poziomu 99 proc.”.

Podobne stanowisko przestawił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Jesteśmy przygotowani na przerwanie dostaw gazu z Rosji. Mamy zapełnione magazyny w 76 proc. Od lat prowadzimy politykę dywersyfikacji źródeł dostaw m.in poprzez budowę gazoportu w Świnoujściu i Baltic Pipe" - napisał.

Iwona Dominiak, rzeczniczka spółki Gaz-System powiedziała Bloombergowi, że Polska jest przygotowana na potencjalne odcięcie dostaw gazu i konsumenci nie doświadczą niedoboru.

Do kiepskich nastrojów inwestorów (WIG20 spadł o 1,2 proc. na zamknięciu sesji i przełamał barierę 1900 pkt) dokłada się niedźwiedzi początek sesji w USA - Nasdaq traci 3 proc., a S&P500 1,9 proc.

W reakcji na doniesienia o wstrzymaniu dostaw kurs gazu w Europie podskoczył o 17 proc. Na zamknięciu sesji na platformie TTF drożał jednak już tylko o 6,6 proc. do 99 EUR za 1 MWh.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane