PGNiG i KGHM nadal ciągną rynek

Artur Szymański
01-12-2005, 00:00

Na finiszu środowej sesji wydawało się, że WIG20 wybije się z konsolidacji. Tak się nie stało, ale są na to spore szanse pod koniec tygodnia. W ostatniej godzinie wczorajszej sesji WIG20 naruszył lokalny szczyt 2530 pkt z 18 listopada, ale na finiszu osłabł, kończąc ostatecznie dzień 4,6 pkt niżej.

Inwestorzy w środę chętnie kupowali akcje spółek notowanych na GPW. Początek sesji przyniósł co prawda niewielki spadek, co można było wiązać ze słabym finiszem wtorkowej sesji w USA, ale w kolejnych minutach straty odrobiono. Na zamknięciu WIG20 zyskał nawet 0,54 proc. Cieszy, że wzrost był systematyczny, bez gwałtownych wyskoków ani szarpania rynkiem. To dobra wróżba. Do szczytu hossy 2564,9 pkt z 3 października WIG20 brakuje już tylko 1,56 proc.

Po raz drugi z kolei historyczny rekord notowań poprawił KGHM, kończąc sesję na poziomie 54,2 zł. Biciu rekordów sprzyja gorączka zakupów na światowych giełdach metali. Za tonę kruszcu w Londynie płaci się już 4239 USD. W tym miesiącu miedź zdrożała o 8,2 proc., a od początku roku aż o 35 proc. Wszystko wskazuje na to, że hossa potrwa. Brokerzy uważają bowiem, że produkcja metalu nie nadąży za popytem. Zapasy miedzi monitorowane przez giełdy w Londynie, Nowym Jorku i Szanghaju wystarczają na tylko trzy dni.

Wtorkowe odbicie kontynuował PKO BP. Notowaniom akcji banku towarzyszyło duże zainteresowania inwestorów. Dowód to największe na rynku obroty 134,7 mln zł i wysoka zwyżka ceny o 1,45 proc. Pomogło podniesienie przez KBC Securities wyceny walorów PKO BP o 6,7 proc., do 30,6 zł przy utrzymaniu rekomendacji „trzymaj”. Kurs Telekomunikacji Polskiej odreagował poprzednie trzy sesje spadków. Walory telekomu zdrożały o 2,1 proc. przy 110-mln obrotach. Kiepską passę z poprzedniej sesji podtrzymały natomiast spółki paliwowe, którym nie sprzyjał czwarty już dzień spadku ceny ropy naftowej.

Coraz lepsze za to humory mają akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Środa przyniosła 2,35-proc. skok kursu, po zwyżce o 4,6 proc. we wtorek. Spółka doczekała się dwóch pochlebnych rekomendacji. DI BRE Banku wyznaczył cenę docelową na poziomie 3,33 zł i wydał rekomendację „trzymaj”. Większymi optymistami są analitycy CA IB, których zdaniem walory gazowego monopolisty w 12-miesięcznej perspektywie osiągną wartość 3,90 zł. Radzą więc akcje kupować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PGNiG i KGHM nadal ciągną rynek