PGNiG i PST włączone do postępowania certyfikacyjnego dla Nord Stream 2

  • DI
opublikowano: 22-09-2021, 17:58

Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) dopuściła Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz jego niemiecką spółkę zależną PGNiG Supply & Trading (PST)do postępowania certyfikacyjnego dla Nord Stream 2, poinformowała polska spółka w środę wieczorem.

– Z zadowoleniem przyjęliśmy decyzję BNetzA o przyłączeniu obu naszych spółek do udziału w postępowaniu certyfikacyjnym. Wniosek o certyfikację w modelu ITO złożony przez Nord Stream 2 AG świadczy o tym, że szwajcarska spółka w dalszym ciągu dąży do uzyskania uprzywilejowania regulacyjnego. Efekty naszego dotychczasowego zaangażowania w sprawę Nord Stream 2 pokazują, że potrafimy skutecznie bronić naszych racji. W przypadku wniosku o derogację gazociągu od wymogów prawa UE Wyższy Sąd Krajowy w Düsseldorfie podzielił argumentację podnoszoną przez PGNiG SA i PST GmbH i oddalił skargę Nord Stream 2 AG – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Paweł Majewski, prezes PGNiG, fot. KORLAK MAREK
Paweł Majewski, prezes PGNiG, fot. KORLAK MAREK

PGNiG SA i PST uważają, że Nord Stream 2 AG nie spełnia przesłanek do certyfikacji w preferencyjnym modelu niezależnego operatora systemu przesyłowego. Twierdzą, że pozytywna decyzja BNetzA stanowiłaby zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Unii i poszczególnych państw członkowskich.

– W ramach postępowania certyfikacyjnego będziemy dążyć do tego, żeby właściciel Nord Stream 2 nie mógł uniknąć stosowania wymogów dotyczących rozdzielenia własnościowego, dostępu stron trzecich do infrastruktury oraz przejrzystych taryf, uwzględniających koszty całości gazociągu. Będziemy konsekwentnie dowodzić, że Nord Stream 2 AG nie spełnia wymogów formalnych i merytorycznych stawianych operatorowi gazociągu, w szczególności tych dotyczących bezpieczeństwa energetycznego oraz struktury korporacyjnej spółki – powiedział prezes PGNiG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane