PGNiG i Tauron mają zapłacić wykonawcy bloku w Stalowej Woli

PAP, DI
opublikowano: 02-05-2019, 20:44

Prawie 334 mln zł plus odsetki i koszty mają zapłacić udziałowcy elektrociepłowni Stalowa Wola - PGNiG Termika i Tauron - wykonawcy bloku, firmie Abener. O takim wyroku sądu arbitrażowego przy KIG poinformowały w czwartek spółki, zapowiadając też odwołanie.

PGNiG oraz Tauron poinformowały w czwartek w komunikatach giełdowych o wyroku z 25 kwietnia br. Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie w sprawie z powództwa hiszpańskiego Abener Energia przeciwko Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW). PGNiG - poprzez spółkę zależną PGNiG Termika - oraz Tauron mają po 50 proc. udziałów w ECSW.

Postępowanie arbitrażowe dotyczyło m.in. roszczenia o zapłatę w związku z rozwiązaniem kontraktu między Abenerem i ECSW. Od wyroku przysługuje skarga do sądu powszechnego. Zarówno PGNiG jak i Tauron poinformowały, że ECSW przystąpiła do analizy wyroku i jego uzasadnienia "celem wniesienia skargi o jego uchylenie".

Kontrakt na budowę bloku parowo-gazowego o mocy elektrycznej rzędu 450 MW i mocy cieplnej 240 MW podpisano w kwietniu 2012 r. Blok miał być gotowy w połowie 2015 r., jednak wykonawca kilkakrotnie przesuwał termin zakończenia prac. Najpierw przyczyną przesunięcie terminu oddania inwestycji były problemy z transportem drogą wodną turbiny i generatora, które utknęły z powodu niskiego poziomu wody w Wiśle. Kolejne przesunięcie terminu spowodowane było m.in. zapadnięciem się terenu pod kanałem wody chłodzącej.

W styczniu 2016 r. ECSW zerwała kontrakt z Abenerem z powodu "naruszenia harmonogram oraz istotnych warunków technicznych kontraktu", które mają wpływ na bezpieczeństwo, bezawaryjność, przyszłą efektywność i koszty pracy bloku. Abener oddał sprawę do arbitrażu, domagając się zapłaty.

Jesienią 2016 r. Tauron i PGNiG porozumiały się co do kontynuowania inwestycji, na początku 2017 r. wszedł w życie pakiet umów, umożliwiający jej dokończenie. To m.in. aneksy do umowy na dostawy gazu od PGNiG, sprzedaż energii elektrycznej, itp. ECSW spłaciła instytucje finansowe - EBI, EBOR oraz Pekao z pożyczek od udziałowców.

Gazowy blok w Stalowej Woli ma ruszyć w grudniu 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy