PGNiG ma 4 kolejne koncesje w Norwegii

KZ
opublikowano: 14-06-2013, 09:37

PGNiG Upstream International AS, spółka zależna PGNiG, otrzymała udziały w 4 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii w wyniku rozstrzygnięcia 22 rundy licencyjnej przez norweskie Ministerstwo ds. Węglowodorów i Energii.

Dwie koncesje są zlokalizowane na Morzu Norweskim a pozostałe dwie na Morzu Barentsa.

W dwóch koncesjach na Morzu Norweskim, PL702 i PL703, PGNiG Upstream International obejmie po 40% udziałów, pozostałe 60% obejmie spółka OMV Norge AS, która będzie operatorem. Koncesje są zlokalizowane 150 – 180 km na północny-zachód od złoża Skarv

Na koncesji PL707 na Morzu Barentsa PGNiG Upstream International obejmie 30% udziałów. Operatorem jest Edison International (50% udziałów), a trzecim partnerem z 20% udziałów spółka North Energy ASA. Koncesja zlokalizowana jest po wschodniej stronie norweskiej części Morza Barentsa.

Na koncesji PL711 zlokalizowanej w zachodniej części Morza Barentsa PGNiG Upstream International obejmie 20% udziałów. Operatorem jest spółka Repsol Exploration Norge AS (40% udziałów), a pozostałymi partnerami są: OMV Norge AS– 20% udziałów oraz Idemitsu Petroleum Norge – 20% udziałów.

Zobowiązania koncesyjne obejmują wykonanie badań sejsmicznych 3D. Ponadto w ciągu dwóch lat udziałowcy koncesji muszą podjąć decyzję o rozpoczęciu wierceń lub zaprzestaniu prac i zwrocie praw do obszaru. W przypadku pozytywnej decyzji o rozpoczęciu wierceń, odwiert musi zostać wykonany w terminie czterech lat od daty przyznania powyższych koncesji. 

Koncesje, które otrzymało PGNiG Upstream International zlokalizowane są w trzech kluczowych rejonach poszukiwawczych Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Poza obszarem Morza Norweskiego, gdzie Spółka posiada już koncesje i doświadczenie w pracach poszukiwawczych, PGNiG Upstream International otrzymało koncesje na Morzu Barentsa. Pozyskanie nowych obszarów we wschodniej i zachodniej części Morza Barentsa zostało przyjęte przez Spółkę z dużą satysfakcją, i umożliwi rozwój poszukiwań węglowodorów w nowych, perspektywicznych rejonach Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

Obecnie PGNiG Upstream International posiada udziały w 14 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Na jednej z koncesji, PL648S, spółka jest operatorem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane