PGNiG ma rywala

ABT
opublikowano: 28-03-2006, 00:00

PGNiG nie jest już jedynym dostawcą gazu dla ZA Puławy. Monopolista ma poważnego rywala z Węgier.

ZA Puławy udało się zdobyć drugiego obok Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), ale tańszego dostawcę gazu. Jest nim Emfesz NG Polska, kontrolowany przez węgierską firmę Emfesz, zajmującą się obrotem gazem rosyjskim i środkowo- -azjatyckim. To drugi po MOL dostawca gazu na Węgrzech. Puławskie Azoty jeszcze w tym roku kupią od Emfesz ponad 150 mln m sześc. gazu. Rocznie zużywają 850 mln m sześc. To dopiero początek uniezależniania się największego w Polsce producenta nawozów azotowych — PGNiG.

— Chcemy, aby w ciągu trzech lat 50 proc. pochodziło z innych od PGNiG źródeł — twierdzi Marcin Buczkowski, prezes ZA Puławy.

Puławy rozmawiają jeszcze z innymi dostawcami gazu. Firma chce mieć możliwość negocjowania cen jego zakupu. Obecnie taryfę gazową zatwierdza bowiem Urząd Regulacji Energetyki na wniosek PGNiG. Przedstawiciele Puław podkreślają, że gaz od Emfesz jest tańszy, a od 1 kwietnia PGNiG podwyższa cenę gazu odbiorcom przemysłowym średnio o 7-9 proc. Aby przesłać gaz od nowego dostawcy, Azoty muszą jednak podpisać umowę na jego przesył z Gaz Systemem.

— Musimy najpierw poznać wszystkie parametry dostawy — twierdzi Andrzej Osiadacz, prezes Gaz Systemu.

Tymczasem Puławy nie mają jeszcze rozdzielonego kontraktu z PGNiG na dwie umowy: przesyłową z Gaz Systemem i dotyczącą dostaw gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy