PGNiG nie chce Gazpromu w Opalu

DI, PAP
opublikowano: 09-11-2016, 22:00

Polska spółka chce zablokować rosyjskiemu gigantowi większy dostęp do biegnącego wzdłuż polsko- -niemieckiej granicy gazociągu.

PGNiG chce podjąć wszelkie możliwe kroki prawne w związku ze zwiększeniem dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych gazociągiem Opal — zapowiada Piotr Woźniak, prezes PGNiG. — Podtrzymujemy deklarację co do podjęcia kroków prawnych w zależności od treści dokumentu zawierającego decyzje — mówi prezes PGNiG. Jego zdaniem, na razie dokument ten nie został opublikowany.Spółka opiera się jedynie na doniesieniach prasowych. PGNiG podjęło już współpracę z jedną z kancelarii prawnych. Spółka chce rozpocząć działania zmierzające do zablokowania kroków podjętych przez Komisję Europejską i Gazprom. — Gazprom nie ukrywa, że od 2019 r. chce wyłączyć przesył na Ukrainę, i najwyraźniej do tego dąży. Z tego wynika, że będziemy odcinani od dostaw ze Wschodu, by mieć dostęp do gazu z Zachodu — uważa Piotr Woźniak. Równolegle strona polska otrzymała prośbę, by w ramach budowanego interkonektora Stork II na granicy z Czechami został wyłączony rewers z północy na południe. Według prezesa PGNiG oznacza to, że cała zdolność przesyłowa tego połączenia służyłaby wyłącznie tłoczeniu gazu do Polski. Prezes poinformował, że wyjeżdża w czwartek na Ukrainę, by prowadzić rozmowy z tamtejszymi partnerami. Zgodnie z zapowiedziami planowane jest zwiększenie dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych gazociągiem Opal do poziomu 80 proc. Tym samym z gazociągu Nord Stream 1 Gazprom będzie mógł wprowadzić do Niemiec o ponad 20 mld m sześc. gazu więcej, niż był w stanie zatłoczyć do tej pory. Opal to gazociąg przesyłowy biegnący na terenie Niemiec równolegle do polsko-niemieckiej granicy o maksymalnej przepustowości ok. 35 mld m sześc. Stanowi przedłużenie gazociągu Nord Stream 1. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PGNiG nie chce Gazpromu w Opalu