PGNiG nie planuje wniosku o podwyżkę taryfy gazowej przed lutym 2009 r.

PAP
18-11-2008, 13:26

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie zamierza składać nowego wniosku taryfowego, zakładającego podwyżkę cen, przed lutym 2009 r., poinformował we wtorek wiceprezes Sławomir Hinc, podtrzymując wcześniejsze stanowisko spółki.

"Myślę, że przed lutym nie złożymy nowego wniosku taryfowego" - powiedział Hinc dziennikarzom po walnym zgromadzeniu spółki. Dodał, że oznacza to, iż obecna taryfa, obowiązująca od 1 listopada, miałaby pozostać w mocy do końca marca.

Hinc zadeklarował, że spółka zamierza złożyć wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki (URE), który obowiązywałby od początku kwietnia, kiedy kończy się termin obowiązywania obecnej taryfy.

Wiceprezes powiedział też, że okres zimowy wydaje się czasem najwyższych cen gazu kupowanego przez PGNiG. Z jego wypowiedzi wynika, że później ceny te powinny się obniżać.

W końcu października prezes PGNiG Michał Szubski zapowiadał, że spółka nie przewiduje obecnie wystąpienia do URE o korektę ostatnio podwyższonej taryfy gazowej. Nie wykluczył natomiast, że spółka może we wniosku o kolejną taryfę, która ma obowiązywać od 1 kwietnia przyszłego roku, wystąpić o podwyżkę cen, w zależności od otoczenia makroekonomicznego.

W połowie października URE zatwierdził podwyżkę taryfy gazowej PGNiG, po której ceny rachunku odbiorcy końcowego wzrosną o 7,9% na wobec 17,4% oczekiwanych przez PGNiG. Nowe ceny gazu PGNiG SA wprowadzi niezwłocznie, czyli po 14 dniach od daty opublikowania decyzji, a więc od 1 listopada br.

Jak informowali wówczas przedstawiciele URE, globalne koszty zakupu gazu dla odbiorców przemysłowych wzrosną od 9,6% do 10,3% w grupie największych odbiorców. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / PGNiG nie planuje wniosku o podwyżkę taryfy gazowej przed lutym 2009 r.