PGNiG o podwyżkach cen gazu

PAP
opublikowano: 15-02-2008, 15:35

Po zatwierdzeniu nowych taryf cen gazu właściciel średniej wielkości domu nie zapłaci miesięcznie ponad 100 zł więcej za gaz - powiedział w piątek dziennikarzom wicedyrektor ds. taryf Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Rafael Świąder.

Nie zaprzeczył jednak, że podwyżka cen gazu, jaka nastąpi po zatwierdzeniu ich przez Urząd Regulacji Energetyki (URE), może wynieść nawet 25 proc.

Poproszony o komentarz do informacji, że po podwyżkach właściciele domów ogrzewanych gazem muszą się liczyć ze wzrostem cen nawet o 100-150 zł miesięcznie, Świąder powiedział, że tak wielki wzrost kosztów może się zdarzyć jedynie w przypadku zużycia gazu rzędu 7-8 tys. metrów sześć gazu rocznie.

"Przeciętnie jest to jednak ok. 2 tys. metrów sześciennych, więc wzrost (cen - PAP) będzie mniejszy" - powiedział.

Najprawdopodobniej w najbliższą środę PGNiG prześle do URE wniosek o zmianę taryf za gaz. Najpierw jednak musi zostać opublikowane rozporządzenie resortu gospodarki dotyczące zasad i kalkulacji taryf gazowych.

Choć przedstawiciele spółki nie precyzują, jak wysoka miałaby być podwyżka, z ich wypowiedzi wynika, że chodzi o zmiany rzędu 20-30 proc.

Spółka argumentuje, że podwyżki są konieczne ze względu na wzrost cen surowca. W listopadzie ub. roku PGNiG wnioskował o podwyżkę w wysokości 7 proc., jednak URE nie zgodził się na nią. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane