PGNiG: obniżka cen gazu możliwa w drugim kwartale 2007 r.

(Tadeusz Stasiuk)
18-10-2006, 15:37

Obniżka cen gazu w Polsce raczej nie nastąpi od 1 stycznia 2007 roku, ale możliwa w II kwartale - uważa PGNiG.

Obniżka cen gazu w Polsce raczej nie nastąpi od 1 stycznia 2007 roku, ale jeśli ceny produktów ropopochodnych będą dalej spadać, to obniżka może być wprowadzona w drugim kwartale przyszłego roku - uważa dyrektor wykonawczy pionu ekonomicznego PGNiG, Cyryl Federowicz.

"Sądzę, że będą małe przesłanki do tego, aby już od 1 stycznia 2007 roku zrobić ruch w dół" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej Federowicz. "Gdyby ceny produktów ropopochodnych miały dalej spadać, to może już w drugim kwartale byłaby podstawa, żeby obniżać ceny gazu" - dodał.

Cena gazu jest ustalana w oparciu o średnią arytmetyczną cen produktów ropopochodnych z ostatnich 9 miesięcy.

Federowicz poinformował, że PGNiG pracuje już nad nowym wnioskiem taryfowym, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2007 roku. "Jesteśmy bardzo zaawansowani w przygotowywaniu nowej taryfy, ale szczegółów nie możemy podać. Prowadzimy końcowe prace nad przygotowaniem tego wniosku" - powiedział.

Obecna taryfa gazowa PGNiG wygasa z końcem grudnia. Jeśli URE nie zatwierdzi do tego czasu nowej taryfy, PGNiG będzie działał w oparciu o dotychczasową.

PGNiG zamierza złożyć ten wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) do połowy listopada.

We wrześniu URE nie zgodził się na postulowaną przez PGNiG podwyżkę cen gazu; spółka odowołała się od tej decyzji.

Federowicz powiedział, że PGNiG nie otrzymał jeszcze stanowiska URE w sprawie tego odwołania. Jak zaznaczył, jest przekonany, że w oparciu o merytoryczne argumenty, odwołanie powinno zostać pozytywnie rozpatrzone.

PGNiG domaga się podwyżki cen gazu już od czerwca. Wtedy złożyła wniosek o 12 proc. wzrost cen, jednak został on odrzucony przez URE. W lipcowym wniosku PGNiG chciało podwyżki o 10,2 proc., która została następnie skorygowana do 8 proc., a ostatecznie do 4,9 proc.

Federowicz poinformował także, że PGNiG jest przygotowane do zwiększonego poboru gazu zimą, ale prognozy jakimi dysponuje spółka sugerują, że będzie ona łagodniejsza od ostatniej.

"Jesteśmy przygotowani na scenariusz jaki miał miejsce w ubiegłym roku, tak aby zapewnić dostawy bezpiecznie, trwale i bez żadnych przerw" - powiedział.

Bardzo niskie temperatury ubiegłej zimy spowodowały przerwy w dostawach gazu dla odbiorców przemysłowych i rekordowo wysoki pobór gazu przez odbiorców indywidualnych.DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PGNiG: obniżka cen gazu możliwa w drugim kwartale 2007 r.