PGNiG: Ograniczenie dostaw gazu tylko dla odbiorców przemysłowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-01-2006, 17:39

Dostawy gazu ziemnego dla klientów przemysłowych zostały ograniczone, po tym jak Gaz-System, ogłosił w czwartek 10 stopień zasilania gazem. Dostawy nie będą ograniczane dla odbiorców indywidualnych - poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) w czwartkowym komunikacie.

Dostawy gazu ziemnego dla klientów przemysłowych zostały ograniczone, po tym jak Gaz-System, ogłosił w czwartek 10 stopień zasilania gazem. Dostawy nie będą ograniczane dla odbiorców indywidualnych - poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) w czwartkowym komunikacie.

    "Zmniejszenie dostaw nie dotyczy więc klientów indywidualnych zużywających gaz do gotowania i ogrzewania, do których jest on dostarczany bez zakłóceń" - podkreślono w komunikacie.

    PGNIG podał, że poinformował już swoich klientów o wprowadzeniu przez Gaz-System ograniczeń w dostarczaniu i poborze gazu ziemnego. 

    Według koncernu, ograniczone ilości gazu otrzymują klienci przemysłowi, którzy w umowach określili moc umowną dla paliwa gazowego nie mniejszą niż 417 metrów sześciennych na godzinę jak np. huty, zakłady produkcyjne czy zakłady ceramiczne.

    Zgodnie z rozporządzeniem rządu, wydanego we wtorek, które umożliwia ograniczenie dostaw ze względu na utrzymujące się niskie temperatury powietrza oraz rekordowy poziom zużycia gazu, ograniczenia nie mogą powodować zakłóceń w funkcjonowaniu zakładów opieki zdrowotnej oraz elektrociepłowni.

    Jak poinformował PGNIG, w ciągu ostatniej doby zużycie gazu ziemnego wysokometanowego wyniosło 61,3 mln metrów sześciennych.

    Rozporządzenie przewiduje możliwość stosowania ograniczeń w dostawach gazu do 15 lutego 2006 r. Jednak przy trwałej poprawie pogody i przywróceniu planowanych dostaw gazu z importu, ograniczenia w dostawach gazu ziemnego na terenie Polski będą stopniowo zmniejszane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane